Genel

İsmail Karakurt Kimdir? İsmail Karakurt’un Biyografisi

2 Temmuz 2020

1964 yılında Yozgat Sarıkaya Emirbey Köyü’nde doğan İsmail Karakurt, eğitime olan sevgisi araştırma yapma aşkı zamanla daha yüksek bir hal alan Karakurt; Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili Ve Edebiyatı Öğretmenliğinden mezun oldu.1989 yılında yüksek öğrenim eğitim sürecini tamamlayan yazar; pek çok sayıda dergide şiirlerini yayınlayarak adeta okurken edindiği yazma hevesini kitaplarla daha çok perçinledi. Karakurt;

 1. Aylık Dergi,
 2. Albatros,
 3. Araf,
 4. Argos,
 5. Dergah,
 6. Hece,
 7. Kanat,
 8. Kayıtlar,
 9. Kırağı,
 10. Kum Yazıları,
 11. Milli Eğitim,
 12. Palandöken,
 13. Yalnız ardıç,
 14. Yedi iklim gibi dergi ve yayınevi mecralarında şiirlerini yayınladı. Yazılarında daha çok aşk, şiir, şiirin metafizik yansıması, şiir sorunları, çocukluk konuları, bozkır özellikleri ve insani tarafı, Anadolu dinginliği ve saflığı, kültürümüzün mizansen ve hiciv taraflarını tartışarak yazmayı, sorgulamayı seçti.

Eserlerinin Ana teması Ve İçerik Zenginliği

Yazarın İçsel söyleyiş hakimliği, okuru eserlerinde yaşatmak ve adeta yapıtlarında gezintiye çıkarmak başlı başına yazma hedeflerinden birisi haline geldi. Ege kasabası, ovanın mavi yeşil uyumu ve cümbüşü, gökyüzü ve ağaç tasvirleri eserlerinim başlı başına odak noktası muhtevalarından birisi haline geldi. Yazarın ikinci şiir kitabı; Mahrem Mecazlar Hece Yayınları arasında yayınlandı. Şairin 3. Şiir kitabı olan Çocukluğum Bir Çocuk, Ayrıcaçürük yeşil (şiir),Şifalı otlar Dikaknı (şiir),Pörçük Meşker (deneme)Ağaçlar Kitabı(deneme),İpek Böceği (Masal) adlı eserleri ile okuyucuların merakla takip ettiği kocaman bir eser arşivine sahip oldu. Yazarın eserlerindeki dini muhteva, ilahi yolculuk ve insanın doğadaki keşfi büyük bir ustalıkla tasvir edilmektedir.

 İsmail Karakurt yazın eserlerinin her yaştan gruptan bir okuyucu kitlesine hitap etmesi ayrıca eser ve şiirlerinin ne kadar geniş bir yelpazeye sahip olduğunu göstermektedir. Eserlerindeki imgesel anlam zenginliği, resmetme yeteneği ve her biri birbirinden bağımsız anlam akışı ile okuyucuyu adeta akıcı bir okuma serüveninin içine çekmektedir. İsmail Karakurt yazar olduğu kadar insan ruhundan ve yaşadığı coğrafyadan çok iyi anlayan bunu eserlerine yansıtmayı başarabilen engin yazarlardan birisi haline gelmiştir. Deneme yazılarındaki içten söyleşi havası, adeta okuyucusu ile konuşma havası içinde metinleri yeniden yapılandırma yeteneği ve okuyucuya bilgi vermesi onun tasvir yeteneğinin bir parçası olmuştur. Bu yazma serüveni içinde İsmail Karakurt eserleri ise; usta yazar kişiliğinin resmedilmiş bir hali olarak karşımıza çıkmaktadır.

Eserleri

 1. Abdalın Son İlahisi
 2. Hüsün Terzisi
 3. Kuş Resimleri
 4. Semazen Şelale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir