Genel

İhsan Hınçer Biyografisi: İhsan Hınçer Kimdir?

30 Haziran 2020

İhsan Hınçer, 14 Mart 1916 tarihi itibariyle Konya ilinde dünyaya gözlerini açmıştır. İhsan Hınçer’in ölüm tarihi ise kayıtlara 11 Kasım 1979 tarihi olarak geçmiştir. İstanbul’da hayata veda eden İhsan Hınçer, lise öğrenimini İstanbul Kabataş Lisesi’nde tamamlamış ve mezun olmuştur.

Balık burcu olan İhsan Hınçer, hem bir şair hem bir folklor araştırmacısı olarak tanınan bir şahsiyettir. 63 yıllık hayatı içerisinde pek çok şiir kaleme almış olan İhsan Hınçer, hem bu şiirlerini bir araya getirdiği şiir kitapları hem kaleme aldığı romanı ve b8ununla beraber araştırma yazısı ile bilinen bir yazar olarak karşımıza çıkıyor.

İhsan Hınçer Biyografisi: İhsan Hınçer Kimdir? Hayatı ve Eserleri Hakkında…

1916 Konya doğumlu olan Hınçer, ilkokul öğrenimini doğduğu şehir olan Konya’da tamamlamıştır. 1940 senesinde ise İstanbul Kabataş Lisesi’nden mezun olmuştur. İstanbul Belediyesi bünyesinde çeşitli görevlerde yer almış olan Hınçer, son sekiz yıl boyunca Varidat Tahakkuk Müdürü olarak çalışmıştır. Türkiye üzerinde yapılan folklor çalışmaları konusunda öncü isimlerden biri olan Hınçer, ilk zamanlar yazdığı kahramanlık temalı şiirleri ile tanınmıştı.

İhsan Hınçer’in kaleme almış olduğu şiirleri ve inceleme yazıları, 1941 yılından itibaren

  1. Yücel,
  2. İnkılapçı Gençlik,
  3. Yeni Türk,
  4. Yeni İstanbul,
  5. Babacan,
  6. Radyo Magazin,
  7. İnci ve Radyonun Sesi dergi ve gazetelerinde yayınlanmıştır.

Hem çıkardığı dergiler ile hem de bir yandan folklor dernekleri bünyesindeki faaliyetleri ile folklor çalışmalarına büyük katkı sağlamıştır. Daha sonra arkadaşı olan Kemal Akça ile beraber 1945 ve 1946 yıllarında toplam 19 sayı halinde “Folklor Postası” isimli dergiyi ve 1949 ile 1979 yılları arasında ise “Türk Folklor Araştırmaları” isimli dergiyi çıkarmıştır. Yine 1946 senesinde ikince kez kurulmuş olan Türk Halk Bilgisi Derneği’ne başkanlık yapmıştır. Yazar ve şair olan Hınçer’in hayatı boyunca kaleme aldığı pek çok şiir tarzında kitabı ve bununla beraber bir roman bir de araştırma çalışması bulunmaktadır. İhsan Hınçer’in yazdığı ve yayınlatarak belli bir okuyu kitlesine hitap edebilmeyi başardığı bu eserler şu şekilde sıralanabilir:

  • Şiir Kitapları: 1936 yılında Türklük Bir Yanardağdır, 1937 yılında Türk İsterse, yine 1937 İstiklalimin Menkıbesi ve 1938 yılında ise İnkılap Türkleri şiir kitaplarını yazmıştır.
  • Roman: 1946 yılında Çoban Kızı isimli romanı kaleme almıştır.
  • Araştırma: 1949 yılında Türk Folklor Araştırmaları eserini kaleme alarak folklor çalışmalarının öncülerinden biri olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir