Genel

İhsan Deniz Biyografisi: İhsan Deniz Kimdir?

29 Haziran 2020

İhsan Deniz, Türk şairler içerisinde yer alan ve farklı üslûbu ile dikkat çeken isimlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Hayatı boyunca pek çok eser kaleme almış olan İhsan Deniz, farklı türlerde yazan bir şahsiyet olarak tanınmaktadır. Türk şairler arasında adını geçiren İhsan Deniz, 1960 yılı itibariyle Bursa ilinin İnegöl ilçesinde dünyaya gözlerini açmış bir isimdir.

İstanbul Üniversitesi Felsefe mezunu olan yazar İhsan Deniz, hayatı boyunca kaleme almış olduğu farklı temalı şiirlerini, çeşitli kültür sanat ve edebiyat dergilerinde yayınlama fırsatı bulmuş ve eserleri ile belli bir kesime hitap edebilmeyi de başarmıştır.

İhsan Deniz Biyografisi: İhsan Deniz Kimdir? Eğitimi ve Eserleri Hakkında

Şiirlerini yayınlamaya Yönelişler Dergisi’nde başlayan İhsan Deniz, 80’li senelerden günümüze değin farklı sanat ve edebiyat dergilerinde yazılarını ve şiirlerini yayınlatmıştır.

İhsan Deniz, 1991 senesinde Bürde isimli derginin kuruluşuna katılmıştır. 1996 ile 2007 yılları arasında da Yeni Şafak Gazetesi bünyesinde kültür sayfasında haftalık olarak yazılar kaleme almıştır. Bugün Bursa Araştırma Kütüphanesi bünyesinde yöneticilik yapan İhsan Deniz, aynı zamanda TRT 2 kanalında haftada bir defa yayınlanmakta olan “Sesler Kalır” programının da danışmanlığını yapmaktadır. İhsan deniz hayatını edebi çevrelerde geçirmiş ve bu edebi hayatı içerisinde pek çok farklı tarzda ve temada eser yazmıştır. Belli bir okuyucu kitlesi yakalayan İhsan Deniz’in kaleme aldığı eserleri ise şu şekilde sıralanabilir:

 1. Sırtlan Kayboldu
 2. Baht-ı Siyâh
 3. Daima Unutma
 4. Buz ve Fire
 5. Bozgun Siperi
 6. Hurûfi Melâl
 7. Gecediloldu
 8. Perdeler
 9. Şiirler
 10. Adımlarımın Gizli Sokağı
 11. Yalnız Sana Söylenen
 12. Mağara Külleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir