Genel

İbrahim Tenekeci Biyografisi: İbrahim Tenekeci Kimdir?

28 Haziran 2020

İbrahim Tenekeci hem bir şair hem bir yazar hem de bir gazetecidir. 1970 yılında dünyaya gözlerini açmış olan İbrahim Tenekeci, Kastamonu ilçesinde doğmuştur. Tam olarak doğum tarihi 1 Eylül 1970 olarak ve doğum yeri Kastamonu’nun Taşköprü ilçesi olarak bilinir.

İbrahim Tenekeci, hayatı boyunca pek çok dergi bünyesinde görev almış, ilk şiir ve yazılarını bu dergilerde yayımlama fırsatı bulmuştur. Ayrıca İbrahim Tenekeci’nin yöne hayatı boyunca pek çok gazete bünyesinde yer aldığını ve pek çok farklı görevde bulunduğunu söylemek mümkündür. Bununla beraber bazı yayınevlerinde editörlük de yapmış olan Tenekeci, şiirlerinde belli bir kesime hitap edebilmeyi başarmış bir isim olarak karşımıza çıkıyor.

İbrahim Tenekeci Biyografisi: İbrahim Tenekeci Kimdir? Hayatı Hakkında…

Tenekeci’nin yer aldığı dergiler arasında şunlar sayılabilir: Dergâh, Kardelen, Kırklar, Merdiven, Derkenar, Edebi Pankart, Endülüs, Düş Çınarı, Kaşgar, İkindi Yağmuru, Ayraç, Türk Edebiyatı ve Edebiyat Ortamı dergileri. 1998 ile 1999 seneleri arasında ise Sağduyu Gazetesi bünyesinde kültür ve sanat editörü ve köşe yazarı olarak görev almıştır.

Mehmet Vefa ismi ile Millî Gazete’nin günlük yayınlanan bulmacalarını da hazırlamıştır. Aynı seneler içerisinde Birun ve Birey Yayınları bünyesinde dizi editörü olarak görev alan Tenekeci, kırktan fazla sayıda kitabın basılmasına vesile olur. 2005 ile 2010 seneleri arasında ise Dergâh Dergisi’nin mutfağında çalışmıştır ve derginin son okumasını üstlenmiştir. 2011 yılına gelindiğinde ise kısa süre yayın hayatı sürmüş olan Yeni Söz Gazetesi bünyesinde düşünce ve analiz editörlüğü yapmıştır. Bugün hâlâ Profil Yayınları’na şiir editörlüğü yapan Tenekeci, aynı zamanda Yeni Şafak Gazetesi bünyesinde bir köşe yazarıdır. Ayrıca aylık olarak çıkan edebiyat ve fikriyat dergisi İtibar Dergisi’nin genel yayın yönetmenidir.

İbrahim Tenekeci Biyografisi: İbrahim Tenekeci Kimdir? Eserleri Nelerdir?

İbrahim Tenekeci ile ilgili öncelikle kaleminin başarısından bahsetmek gerekirse şu bilgiyi vermek mümkündür: Şair ve yazar olan İbrahim Tenekeci, kaleme almış olduğu “Ağır Misafir” ismindeki eseri sayesinde 2008 senesinde Türkiye Yazarlar Birliği tarafından “Yılın Şairi” seçilmiştir. Bu doğrultuda Tenekeci, “Yılın Yazarı” ödülünü de almış bulunmaktadır. Aynı zamanda evli ve beş çocuk babası olan şair, pek çok şiir kitabı ve deneme kaleme almıştır. Başarısını eserlerinde kanıtlayan ve bu başarısını ödülle taçlandıran İbrahim Tenekeci’nin deneme eserleri  ve şiir kitapları arasında şunlar yer alır:

Denemeleri:

 1. Son Düzlük,
 2. Öbür Divan,
 3. Uçuş Denemeleri,
 4. Tüfeksiz Hareketler.

Şiir Kitapları:

 1. Peltek Vaiz,
 2. Üç Köpük,
 3. Güzellik Uykusu,
 4. Ağır Misafir,
 5. Giderken Söylenmiştir,
 6. Kimsenin Kalbi,
 7. Özet Görüntüler,
 8. Görmeden Ölmek-2016.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir