Genel

İbrahim Minnetoğlu Biyografisi: İbrahim Minnetoğlu Kimdir?

27 Haziran 2020

Minnetoğlu, 20 Ocak 1920 tarihinde Malatya ilinde dünyaya gözlerini açmıştır. İbrahim Minnetoğlu’nun ölüm tarihi ise kayıtlara 26 Temmuz 1993 olarak geçmiştir. Minnetoğlu bir Türk şair, gazeteci ve köşe yazarı olarak tanınır. 20 Ocak 1920 tarihine gelindiğinde Malatya ilinde Muharrem Minnetoğlu ile Hanife Hanım’ın çocuğu olarak dünyaya gelmiştir.

Minnetoğlu; erkek lisesinde okuyup buradan mezun olmasının ardından ise yüksek öğrenimi için İstanbul Üniversitesi bünyesinde Hukuk Fakültesi’ne devam etmiş ve haricinde Gazetecilik Enstitüsü’ne devam etmiştir. Öğrencilik döneminde Yeni Sabah Gazetesi’ne girmiş ve basın hayatına başlamıştır. 1961 yılına gelindiğinde ise Minnetoğlu Kitabevi’ni kurmuştur. Bununla beraber bir dönem Minnetoğlu, Tercüman Gazetesi bünyesinde fıkra yazarlığı görevinde bulunmuş ve 1976 senesinde buradaki görevinden emekli olmuştur.

İbrahim Minnetoğlu Biyografisi: İbrahim Minnetoğlu Kimdir? İlk Şiirleri ve Eserleri Nelerdir?

Minnetoğlu, ilk şiirlerini Yirminci Asır ve 7 Gün dergilerinde yayınlanmıştır. Daha sonrasında ise çeşitli dergi ve gazetelerde yazılar kaleme almıştır. Yazılarının yayınlanmış olduğu gazete ve dergiler arasında şunlar yer alır: Hürses, Tercüman, Hergün, Dünya, Kaynak, Her Hafta, Aile, Hisar, Edebiyat Dünyası, Türk Düşüncesi, Türk Dili, Varlık, Çağrı, Salkım, Türk Edebiyatı, Meşale ve Defne.

Minnetoğlu, bazı zamanlarda hece şiirleri bazı zamanlarda ise serbest ölçüde şiirler kaleme almıştır. Bu şekilde hem serbest hem de hece ölçüsünde yazmış olduğu şiirlerinde kullandığı teması Anadolu ve Anadolu insanı üzerineydi. Ayrıca Minnetoğlu’nun şiir kitapları, gezi yazıları ve kaleme almış olduğu sözlük çalışmaları arasında şunlar yer alır:

  • Şiir Kitapları: Kıbrıs Destanı, Sevgiler, İstanbul’un Fethi Destanı, Ağvan, Gülümse ve Uyum isimli şiir kitapları vardır.
  • Gezi Türündeki Eseri: Vagon Penceresinden 1959 yılında yayımlanmıştır.
  • Sözlük: Türkçe Deyimler Sözlüğü’nü 1980 yılında, Örnekli ve Açıklamalı Türk Atasözleri Sözlüğü’nü ise M. Ertuğrul Saraçbaşı ile beraber yayımlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir