Genel

İbrahim Cüceoğlu Biyografisi: İbrahim Cüceoğlu Kimdir?

26 Haziran 2020

Cüceoğlu, 1929 yılında Trabzon’un Yomra bölgesinde dünyaya gözlerini açmış bir şahsiyettir. Trabzonlu olan Cüceoğlu’nun ölüm tarihi ise 25 Haziran 2000 olarak kayıtlara geçmiştir. Cüceoğlu hem bir yazar hem de bir siyasetçi olarak karşımıza çıkar. Ayrıca bunun dışında bir de Siyasal Bilgiler Fakültesi bünyesinde Basın ve Yayın Yüksekokulu’ndan mezun olmuştur. Görev aldığı işler arasında şunlar sıralanabilir: Ulus Gazetesi bünyesinde yazı işleri müdürü, şairlik, yazarlık ve TBMM 3.Dönem Ankara Milletvekili… Ayrıca Cüceoğlu’nun evli ve üç çocuk sahibi bir baba olduğunu da belirtelim.

Bu bilgiye göre eski milletvekillerinden biri olan Cüceoğlu, balkondan düşmüş ve vefat etmiştir. 25 Haziran 2000 tarihinde sabah 05.30 sularında Basın Sitesi içerisindeki evinin balkonuna çıkmış olan Cüceoğlu, aldığı alkol nedeniyle dengesini kaybetmiş ve balkondan aşağı düşmüştür. 71 yaşındaki Cüceoğlu, olay yerinde can vererek hayatını kaybetmiştir.

İbrahim Cüceoğlu Biyografisi: İbrahim Cüceoğlu Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgiler…

Yazar ve şair olan, bununla beraber Trabzon’da 1929 senesinde dünyaya gelen Cüceoğlu, siyasi ve edebi kişiliği ile tanınan bir isimdir. Ankara Üniversitesi’nde Basın Yayın okuyan Cüceoğlu, 1951 yılında Hürses Gazetesi bünyesinde muhabirlik yapmıştır. Yine yazar, 1952 ile 1969 yılları arasında Yeni Ulus, Ulus, Sabah, Halkçı ve Karagöz gazetelerinde muhabirlik, yazı işleri müdürlüğü ve sekreterlik yapmıştır. Ayrıca 1969 ile 1973 yılları arasında da CHP Ankara milletvekilliği, 1973 ile 1975 yıllarında genel sekreterlik ve 1973 ile 1978 yılları arasında ise yönetim kurulu üyeliği yapmıştır.

1987 yılına gelindiğinde ise Mensa Holding bünyesinde basın ve halkla ilişkiler danışmanı olur. Ayrıca Cüceoğlu’nun Ankara Gazeteciler Cemiyeti’ne üye olduğu bilinir. Yazarın Ankara Telgraf ve Sonhaber gazetelerinde romanlarının tefrika edildiğini de belirtelim.  Bunun dışında pek çok sayıda röportaj, öykü, araştırma-inceleme yazısı ve makale kaleme alıp yayımladığını da söyleyebiliriz.

İbrahim Cüceoğlu Biyografisi: İbrahim Cüceoğlu Kimdir? Eserleri Nelerdir?

Hayatını siyasi ve edebi adımlar atarak geçirmiş olan Cüceoğlu, yazmaktan büyük keyif duyan bir şahsiyetti. Pek çok farklı türde kaleme aldığı yazı, pek çok farklı gazete ve dergi bünyesinde yayımlanmıştır. Bunların dışında yazarın kitaplaştırdığı eserleri de bulunur. Cüceoğlu’nun eserleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Çile Yılları, Karanlık Sokak, Karıncaya Şiirler 1951 yılında ve Hayvan Masalları 10 kitaplık bir dizi halinde yayımlanmıştır.
  • Yazarın hakkında yazılan kitaba örnek olarak ise “Günümüz Türkiyesi’nde Kim Kimdir?” isimli 2000 yılında basılan kitabı gösterebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir