Genel

İbrahim Baştuğ Biyografisi: İbrahim Baştuğ Kimdir?

26 Haziran 2020

Baştuğ, 11 Mayıs 1964 tarihinde Sivas ilinde dünyaya gelmiş bir isimdir. İbrahim Baştuğ hayatını şiire adamış isimlerden biri olarak karşımıza çıkar. Baştuğ, şairdir ve tahsilini de bu yönde gerçekleştirmiştir. Öncelikle ortaokulu 1973 yılında İstanbul’a geldiği dönemde okuduğunu belirtelim.

İbrahim Baştuğ Biyografisi: İbrahim Baştuğ Kimdir? başlığı altında Baştuğ’un öğrencilik yılları içerisinde Ankara Halk Tiyatrosu’na başlayıp oyunculuk serüvenine, Erkan Yücel’in bir trafik kazasında ölmesinin ardından Asaf Çiğiltepe Sahnesi’nde bir sene kadar devam ettiğini belirtelim. 1987 yılına gelindiğinde ise Devlet Tiyatrosu’nda Kenan Işık’ın yönetmekte olduğu “Afife Jale” oyunu için yardımcı oyunculuk yapmıştır. 1991 yılından 1998 yılının Mart ayına kadar Ankara’da bir kamu kurumu bünyesinde edebiyat bilim uzmanı olarak çalışmış; ancak daha sonrasında buradaki görevinden istifa edip İstanbul’a geri dönmüştür. 

İbrahim Baştuğ Biyografisi: İbrahim Baştuğ Kimdir? Şiir Hayatı Nasıl Başlamıştır?

Baştuğ’un şiire ve şiir hayatına nasıl başladığını ve dahası hangi adımları attığını merak eden Baştuğ sevenleri, yazımızın bu kısmında bu bilgilere ulaşabilirler. Baştuğ, ortaokul öğrenimini gördüğü senelerde şiir kaleme almaya başlamıştır. Baştuğ’un ilk kaleme aldığı şiir ise Milliyet Sanat Dergisi’nde yayımlanır. Daha sonrasında 1985 yılına gelindiğinde ise Milliyet Yayınları’nın çıkardığı “Genç Şairler Antolojisi” içerisinde yer alır. Ayrıca 1988 senesinde şiirleri Edebiyat Dostları’nda yayımlanmıştır. 1991’in Ocak ayında ise Ankara’da tek sayı çıkmış olan Layka isimli dergiyi kurar. Bunun dışında Eleştiri, Edebiyat ve Varoş dergilerinin kurucu isimleri arasında yer alır. Ayrıca bu dergilere sürekli yazmaktadır. Her iki dergi içerisinde yayımladığı şiirlerde “Sonay Yılmaz” takma ismini kullanmıştır.

Baştuğ, ilk şiir kitabını 1989 yılında yayımlar. Kemal Sılay’ın kaleme aldığı “An Antology of Turkish Literature”ismindeki eserinin biyografi kısmının yazılmasında görev almıştır. Kemal Sılay’ın İngilizce diline çevirdiği ilk kitabından üç adet şiir ve ikinci kitabı içerisinden üç bölüm, bu antoloji içerisinde yayımlanmıştır. Ayrıca Baştuğ, “Köz” isimli kitabı ile 2001 yılında Cemal Süreya Şiir Ödülü’nü kazanmıştır. 2001 senesinde ise şiir Feneri isimli web sitesini kurmuştur.

İbrahim Baştuğ Biyografisi: İbrahim Baştuğ Kimdir? Eserleri Nelerdir?

Edebi hayatını dolu dolu geçiren Baştuğ, pek çok özgün konulu şiirini topladığı şiir kitabı yayımlamıştır. Baştuğ’un şiir dışında tiyatroya olan eğiliminden de söz edebilmek mümkündür. Ancak eserlerini şiir üzerine yazan Baştuğ’un şiir kitapları şu şekilde sıralanabilir:

  • 2014 – Git,
  • 2014 – Üç Artı Sonsuz,
  • 2003 – Kavis,
  • 2001 – Kül,
  • 2000 – Köz,
  • 1995 – İpteki Kareler,
  • 1989 – Çalınmış Kuyuları Babil’in.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir