Genel

Hüsrev Hatemi Kimdir? Hüsrev Hatemi Biyografisi

1 Eylül 2020

Hüsrev Hatemi 12 Aralık 1938 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Kendisi Türk tıp profesörü, şair ve yazardır. Şairin asıl ismi Hasan Hüsrev Hatemi’dir. Azeri olan babası Ali Asgar Hatemi, 1920’de dünyaya gelmiş ve ailesiyle birlikte Türkiye’ye göç etmiştir. İlköğrenimini Talat Paşa İlkokulu’nda 1958 yılında tamamlamıştır. Daha sonra yükseköğrenimini 1962 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okuyarak tamamlamıştır. 1966 senesinde ise İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde iç hastalıkları bölümüne asistan olarak girmeyi başarmıştır. Aynı üniversitede yükselmeye devam ederek 1971 senesinde doçentliğe, 1978 senesinde ise profesörlüğe yükselmiştir. Öğretim üyesi olarak İstanbul Üniversitesi Cerrah Paşa Tıp Fakültesi’nde uzun seneler çalışmıştır.

Hüsrev Hatemi’nin Edebi Hayatı

Hüsrev Hatemi1962 senesinde ilk şiiri İkbal Gazeli’ni İslam isimli dergide yayınlamıştır. Sonraki yıllarda şiir ve yazıları Tercüman, Türk Edebiyatı, Tarih ve Toplum, Fikir ve Sanatta Hareket, Mavera, Cumhuriyet, Zaman gibi dergi ve gazetelerde yayınlanmıştır. Prof. Dr. Nil Sarı ile birlikte “Tıp Tarihi Araştırmaları” isimli senelik yayının editörlüğünü üstlenmiştir. 1963 senesinde İkbal Gazetesi’nin açtığı şiir yarışmasında “İkbal Gazeli” isimli şiiriyle birincilik ödülüne layık görülmüştür. 1988 senesinde ise Türkiye Yazarlar Birliği tarafından “Yozlaşmadan Uzaklaşmak” adlı kitabıyla deneme- eleştiri ödülüne layık görülmüştür. 1994 senesinde Yılın Şairi seçilerek başarısına başka bir boyut kazandırmayı başarmıştır. Hatemi’nin“Karakavak” isimli bir de kaseti vardır. Türk Tarih Kurumu ve Türk Tıp Derneği gibi kurumların da üyesi olmaktan geri durmamıştır.

Hatemi hem bir şair hem de entelektüeldir. Kendisi için edebiyat arkeoloğu unvanını da kullanılmıştır. Çünkü o edebiyatta unutulan bilgileri gün yüzüne çıkararak, unutulmuş bilgilerin hatırlanmasını ve gün yüzüne çıkmasını sağlamıştır. Onun şiirleri üzerinden toplumsal değişim gözlemlenebilmişir. Türkiye’nin yaşadığı değişimler onun şiirinde yer almayı başarmıştır. Toplumun kültürünün yansıması onun şiirinde net bir şekilde görülmüştür. Hüseyin Hatemi’nin şiirlerinde en çok göze çarpan özellik hayalperest olmasıdır. Şiirlerinin her mısrası arasında hayalleri gezinir.İnsanlardan kaçarak hayallere sığınmayı şiir sayesinde başarmıştır. Gerçek hayat ile hayal arasındaki çelişkiler onu daima yaralamış ve yaralanmalar şiirine hüzün olarak yansımıştır.

Hüseyin Hatemi’nin Eserleri Nelerdir?

Şiir:

  • Eski Kentte Bir Gece
  • Grili Çocuk
  • Karton Kutudan Güfteler

Deneme:

  • Çengelköy’de Bir Ceng
  • Yozlaşmadan Uzlaşmak
  • Aydın Toplum ve Tarih

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir