Genel

Hüsnü Arkan Kimdir? Hüsnü Arkan’ın Biyografisi

1 Eylül 2020

Hüsnü Arkan 1958 senesinde İzmir’in Kınık ilçesinde dünyaya gelmiştir. Okul hayatına aynı zamanda memleketi olan İzmir’de başlamıştır. Lise eğitimini İzmir Bergama Lisesi’nde tamamlayan Hüsnü Arkan, Liseyi bitirdikten sonra üniversite eğitimini almak üzere Ankara’ya gitmiştir. Burada ilk olarak Ankara Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi’ne girmesine rağmen üç yıl eğitim aldıktan sonra buradaki eğitimini yarıda bırakmıştır. Ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi bölümüne geçerek bu bölümden başarıyla mezun olmuştur. Öğrencilik yıllarından itibaren müzik ve yazıya olan ilgisinin sonucunda 1985 yılında Amsterdam’a taşınmıştır. Sekiz yıl boyunca kaldığı bu şehirde bir müzik grubu kurarak Avrupa’nın birçok şehrinde konserler vermiştir.

Hüsnü Arkan 1991 senesinde “Bir Yalnızlık Ezgisi” ismini verdiği ilk solo albümünü çıkarmıştır. 1993 senesinde Türkiye’ye geri dönen Arkan, Emin İgüs’ün ardından Ezginin Günlüğü grubuna vokalist olarak dahil olmuştur. İlk olarak yer aldığı “İstavrit” albümünde söz yazarı, besteci ve vokalist olarak katkılarda bulunmuştur. Bu yıldan itibaren çıkan birçok Ezginin Günlüğü albümünün de Nadir Göktürk ile birlikte baş mimarlarından birisi olmuştur. Müzikte olan başarısının yanı sıra aynı zamanda başarılı bir yazar olan Arkan Ölü” Kelebekler Dansı”, “Menekşe Atlar ve Oburlar”, “Mino’nun Siyah Gülü”, “Uyku ve Hırsız” ve “Burjuva” isimlerinde altı roman yayımlamıştır. Ayrıca “Hiçe Doğru” isminde bir şiir kitabı vardır.

Uzun yıllar birlikte çalışmalar ürettiği Ezginin Günlüğü grubundan 2010 senesinde ayrılmıştır. Kariyerine kendi çalışmalarıyla devam etmeye karar vermesinin ardından 2011 senesinde “Solo” isimli albümünü piyasaya çıkarmıştır.  Hüsnü Arkan aynı yılın Ekim ayında “5 Mayıs” isimli ilk single çalışmasını yayımlamıştır. 2013 yılında Yalnız Değiliz ve sonrasında 2015 senesinde de Kırık Hava isimlerinde iki solo albüm çalışması daha yapmıştır. Son albümü olan Kırık Hava albümünde Birsen Tezer, Cem Adrian, Rubato gibi birçok ünlü sanatçı ile birlikte çalışmıştır. Hüsnü Arkan kariyerine başladığı andan günümüze kadar sanat adına sürekli olarak üretim yaparak Türkiye’de sanatın her alanına büyük katkılarda bulunmuştur.

Hüsnü Arkan’ın Eserleri Nelerdir?

  1. Hiçe doğru
  2. Menekşe Atlar ve Oburlar
  3. Mino’nun Siyah Gülü
  4. Hırsız ve Burjuva
  5. Ölü Kelebekler Dansı

Hüsnü Arkan’ın Albümleri Nelerdir?

  1. Solo
  2. Bir Yalnızlık Ezgisi
  3. Kırık Hava
  4. 5 Mayıs
  5. Yalnız Değiliz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir