Genel

Hüseyin Haydar Kimdir? Hüseyin Haydar’ın Biyografisi

30 Ağustos 2020

Hüseyin Haydar 10 Ocak 1956 yılında Trabzon’un Yeşilce Köyü’nde dünyaya gelmiştir. Haydar’ın asıl ismi Hüseyin Öztürk’tür. Trabzon ve Erzurum’da ilk ve orta öğrenimini tamamlamıştır. Daha sonra İstanbul İktisadi Bilimler Fakültesi’ni kazanarak İstanbul’a taşınmıştır. 1979 yılında bir iş kazası geçirerek akademik hayatını yarıda bırakmak zorunda kalmıştır. De Yayınevi, Yazko Edebiyat ve Yazko Çeviri dergilerinin teknik yönetmenlik ve yazı kurulu üyeliğini üstlenmiştir. 1984 yılında Cumhuriyet Gazetesi’nde düzeltmenlik yapmaya başlamıştır. 1985 yılından itibaren çeşitli reklam şirketlerinde metin yazarı olarak görev yapmıştır. Erzurum 23 Temmuz Spor Kulübü’nde 1969 ve 1971 yılları arasında atlet ve futbolcu olarak spor yapmıştır. Bu yıllarda resim sanatı ile de ilgilenmiştir. Aynı zamanda Türkiye Yazarlar Sendikası, Edebiyatçılar derneği ve PEN Yazarlar Derneği’nde faaliyetler göstermiş bir üyedir.

Hüseyin Haydar’ın Edebi Hayatı

Haydar’ın Sanat ve Toplum Dergisi’nde 1979 senesinde ilk şiirleri yayınlanmıştır. 1979 senesinden sonra ise şiirleri başka dergilerde de yayınlanmaya başlamıştır. Adam Sanat, Somut, Varlık, Türk Dili, Edebiyat Cephesi, Yazko Edebiyat, Sanat Emeği, Milliyet Sanat gibi birçok dergide şiirleri yayınlanmıştır. Uluslararası bir dergi olan Lotus’ta şiirleri İngilizce, Fransızca, Arapça ve Almanca olarak yayınlanmıştır. Romanya, Bulgaristan ve Amerika’daki Türk Şiiri Antolojisinde ismiyer almıştır. İlk şiir kitabı “Acı Türkücü” ile 1981 senesinde Akademi Kitabevi Şiir birincilik ödülünü kazanmıştır.

Hüseyin Haydar şiirlerinde genellikle toplumsal konuları işlemiştir. Türkiye’nin tarihi şiirlerinde gözlenebilmiştir. Şiirlerinde coşkulu bir anlatım kullanmıştır. Şiirlerindeki adanmış insan tasvirleri dikkat çekmiştir. Destansı bir anlatıma sahip olan şiirleri birçok ödül alarak şairin edebi başarısını ispatlamasını sağlamıştır. “Doğu Tabletleri” isimli eseri ile “Yunus Nadi Şiir Ödülü” nü almaya hak kazanmıştır. Şiirlerinde adalet arayışında olduğu gözlemlenebilmiştir. Dizelerinde devrimci bir lirizme sahiptir ve Türkiye’nin toplumsal meselelerine çekinmeden değinmiştir. Kendisi şairliğinin yanı sıra gazetecilik de yaptığı için politikayla oldukça yakından ilgilenmiştir. Aydınlık Gazetesi’nde aktif bir şekilde günlük makale ve şiir yazmıştır. Hüseyin Haydar çeşitli dergi ve gazetelerde yazmaya devam ederek okuyucularına yeni ufaklar açmaya bugün de devam eder haldedir.

Hüseyin Haydar’ın Eserleri Nelerdir?

  • Sudan Gövde
  • Acı Türkücü
  • Yıldız Tutulması
  • Kara Şarkılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir