Genel

Hüseyin Çiftçi Kimdir? Hüseyin Çiftçi’nin Biyografisi

29 Ağustos 2020

Hüseyin Çiftçi 1945 yılında Kırşehir’in Mucur köyünde dünyaya gelmiştir. İlköğrenimini Sivas’ta tamamlayan Çiftçi, üniversiteyi okumak üzere Ankara’ya gitmiştir. Gazi Üniversitesi Fransızca Bölümü’nü kazanmıştır. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde Fransızca ve Türkçe öğretmeni olarak görev yapmıştır.

Evli ve dört çocuk babası olan Çiftçi’nin çocuklarından biri de şair Fuat Çiftçi’dir. Çiftçi 20 Nisan 2014 yılında Nevşehir’de hayata veda etmiştir.

Hüseyin Çiftçi’nin Edebi Hayatı

Edebiyat ile tanışması çocukluk yıllarında gerçekleşmiştir. Ortaokul sırasındayken şiir yazmaya başlamıştır. Şiirlerini medyanın en önemli kuruluşlarından biri olan televizyonda yayınlanmayı başarmıştır. “Şiir Dünyası” ve “Bir Şiirdir Yaşamak” isimli şiirleri televizyon programında yayınlanan şiirleridir.

Hüseyin Çiftçi şiirlerinde felsefe yapmıştır. Şiirlerinde felsefi etkiler yoğunlukta olmuştur. Çiftçi 1945 doğumlu olmasına rağmen şiirleri 2000 kuşağının şairi gibi değerlendirilmiştir. Çünkü şiirlerinde çok genç bir söyleyiş tarzına sahiptir. Çiftçi’nin şiirlerinin biçimsel özelliği şiirlerini aforizmaya benzer bir tarzda yazmasıdır. Şiirlerinin anlamsal özelliği ise anlatımını felsefeye dayandırmasıdır. Çiftçi’nin şiirleri içerisinde felsefi kavramlar olan ontoloji, diyalektik, maddecilik, akıl, ethos, epistemoloji, tarih, yorum bilim, varoluşçuluk gibi kavramları barındırmaktadır. Bu nedenle şiirleri felsefi şiir olarak nitelendirilmiştir ve buna göre okumalar yapılmıştır. Şiirinde yer alan “Yer kaplamak ve düşünmek…” diye geçen bir kısım vardır. Bu kısmın Descartes’ın “Cogitoergosum” sözüne gönderme yaptığı düşünülmektedir. Bazı şiirlerinde ise varoluşçuluğun yeniden yorumlanması üzerine bazı düşünceler öne atmıştır. Şiirlerindeki metaforlar incelendiğinde, şiirlerinde yatan derin felsefenin anlamına erişmek mümkündür. Çiftçi, etik karşısındaki tutumu yönüyle Hacı Bektaş-ı Veli’ye benzetilmektedir. Son metinlerinde gizlenen ilkelerinden ödün vermeyi ikiyüzlülük sayan anlayış nedeniyle Hacı Bektaş-ı Veli ile aynı safta olduğu düşüncesine varılmıştır. İnsani değerlerin ne olduğunu metinlerde kendi içinde tartışarak, sorgulayıcı bir tarz oluşturmuştur. Kendine sorduğu soruları okuyucuya da sordurarak okuyucuyu da felsefe yapmaya zorlamıştır.

 Şiirleri Bireylikler, Tay, Gülpınar, Kuşak Edebiyat, Kemalist Ülkü, Milli Kültür, Milli Eğitim gibi dergilerde yayımlanmıştır. Hüseyin Çiftçi’nin şiirleri Batı’nın Modernist şiirinden başlayarak Anadolu’nun rubai ve aşık geleneklerine kadar uzanmaktadır.

Hüseyin Çiftçi’nin Eserleri Nelerdir?

  • Eğrilikler
  • Şimdiyi Bozmalı
  • Gül Dalında Güzel
  • Derinti
  • Örüm
  • Kaybolmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir