Genel

Hüseyin Buluz Kimdir? Hüseyin Buluz Biyografisi

29 Ağustos 2020

Hüseyin Buluz 29 Ekim 1939’da Sivas’ın Üç Beyler Mahallesi’nde dünyaya gelir ve çocukluğunu memleketi Sivas’ta geçirir. İlköğrenimini Cumhuriyet İlkokulu’nda tamamlar ve daha sonra Sanat Okulu’na giderek 1959 yılında eğitim hayatını tamamlar. Edebiyatla çocuk yaşlarında tanışır. Birçok şiir kaleme alır, masal kitabı çıkarır. Şair kimliğinin yanı sıra birçok işe daha imza atmış olan şair gazetecilik, öğretmenlik, Tekel eski başmüdürlüğü ve Çanakkale Sporda asbaşkanlık görevlerini de yerine getirir. Çok yönlü ve oldukça üretken biri olan şair Anadolu’nun birçok kentinde görev yapar. Memleketi Sivas’ta, Çanakkale’de, Bilecik’te ve Aydın’da çalışır ve halen Aydın’da yaşar.

Hüseyin Buluz’undedesi “Aşık Deli Hasan” adında biridir ve memleketinde sözü geçen bir insandır. Edebiyatla olan ilgisinin dedesinden kalma olduğu söylenir. Babası ise ayakkabıcılık yapar. Askerliğini Konya’da Yedek Subay olarak yapar ve askerliğini Konya’nın bazı köylerinde öğretmenlik yaparak bitirir. 1960 senesinde evlenir ve evliliğinden iki yıl sonra Sivas Tekel Başmüdürlüğü’nde memurluğa başlar. 1972 senesinde ise Sivas Tekel Başmüdürlüğü’nde müdürlüğe kadar yükselir. İş hayatındaki kariyeri daima yükselişe geçerek, bilgi ve birikimine her gün yenisini eklemeyi başarır. Çanakkale Tekel Başmüdürlüğü, Bilecik Şarap Fabrikası Müdürlüğü, Erzurum Tekel Başmüdürlüğü ve Aydın Tekel Başmüdürlüğü’nde görev yapar.

En son Aydın Tekel Başmüdürlüğü’nden emekliliğe ayrılır. Emekliye ayrıldıktan sonra da Aydın’da yaşamaya devam edenBuluz 1976 yılına kadar hayatında edebiyat ve gazeteciliğe ağırlık vermeyi başarır. Bu tarihten sonra yoğun iş hayatı sebebiyle edebiyata ve gazeteciliğe gereken önemi gösteremez. Hüseyin Buluz gazeteciliğe Anadolu ve Sivas Postası gibi yerli gazetelere makaleler yazarak başlar ve sonraki yıllarda ise Yeni Sabah ve Son Havadis gibi büyük gazetelerde de sık sık yazıları çıkmaya başlar, burada lhami Kupacı ile tanışır.

Daha sonra İlhami Kupacı ile ll. Ligde Sivas ve Olaylar kitabını ele alırlar ve bu kitap 1967 yılında basılır. Kitap Kayseri- Sivas olaylarını işler. Buluz Sivas sporla ilgili önemli hizmetlerde bulur. Kulübün yönetiminde bulunur ve kulübün basın işlerinde görev alır. Hüseyin Buluz halk şiiriyle ilgili ciddi araştırmalar yapar ve Pir Sultan Abdal ile ilgili yaptığı araştırmalar, Abdal’ın mezarının bulunmasına varan bir katkıya kadar gider. Araştırmacı yanının yanı sıra şair yanı da oldukça başarılı olan şair Meşhur Şairlerin Sevgi Şiirleri Antolojisi kitabında kendi şiirlerine de yer verir. Bu kitapta dönemin adı duyulmayan şairlerinin şiirlerine de yer vererek onlara önayak olur.

Hüseyin Buluz’un Eserleri Nelerdir?

  • Sivas Folkloru
  • Padişahın Üç Oğlu
  • Meşhur Şairlerin Sevgi Şiirleri Antolojisi
  • ll. Ligde Sivas ve Olaylar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir