Genel

Hayati Çitaklar Kimdir?

27 Ağustos 2020

 Hayati Çitaklar’ın Biyografisi

Hayati Çitaklar, Tekirdağ’da 18 Eylül 1986 tarihinde dünyaya gelmiş, Türk tiyatro ve sinema sanatçısıdır. Aynı zamanda yazar, şair, oyun yazarlığı gibi yetenekleri de vardır. Postmodern edebiyat akımı doğrultusunda eserler vermiştir. Baskın, Karabasan, La Fabbricazione gibi filmlerde rol almıştır. Alyoşa: Aliye Berger’in öyküsü, adlı tiyatro oyunu yazmıştır. Çitaklar, 2008 yılında tam bursla kazandığı Koç Üniversitesi’nde; Felsefe, İngiliz Dili ve Karşılaştırmalı Edebiyat ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları programlarından 2012 yılında mezun olmuştur. Okulu,onur derecesiyle birincilikle bitirmiştir. Ayrıca Sanatta Üstün Başarı Ödülü ile mezun olmuştur.

Hayati Çitaklar,İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarında Lisans seviyesinde eğitimine, Tiyatro Bölümü’nde de özel öğrenci olarak kariyerini ilerletmiştir. Avrupa Birliği onur bursu kazanarak Helsinli Üniversitesinde Dramatik Sanatlar üzerine, Warwick Üniversitesinde de Tiyatro ve Performans Çalışmalarından ve Belgrad Sanat Üniversitesi Küratörlük Yüksek Lisans Programlarından 2014 yılında mezun olmuştur. Çitaklar’ın eserleri ve yaptığı çalışmalar ile çeşitli alanlarda ödül almış ve çalışmalarını, bu doğrultuda farklı kulvarlarda da geliştirmiştir.

Hayati Çitaklar’ın Edebi Hayatı

Hayati Çitaklar; çeşitli kuruluşlarda ve projelerde; yazar, yönetmen, aktör, dramaturg, editör, çevirmen, kostüm tasarımcısı ve ressam gibi dallarda yer almıştır. Çitaklar, yaptığı çeşitli çalışmalar ile şiir, öykü ve performans sanatı dallarında ödüller kazanmıştır. Çitaklar’ın, çocuklar için yaptığı ve yetişkinler için yaptığı oyunlarda; yurt içi ve yurt dışındaki birçok tiyatro salonunda boy göstermiştir. Alyoşa isimli kitabını ise 2011 yılında İmge Kitabevi yayınları tarafından kitap haline getirmiştir.

2013 yılında Humanity in Action bursunu kazanmaya layık görülmüş vesanatçı konaklama adındaki bir programa konuk olarak katılmıştır. Aynı zamanda İngiltere, Kolombiya, Hollanda, İsveç, Sırbistan, ABD ve Türkiye’de resim, video ve fotoğraf sergileri açmıştır.

Hayati Çitaklar’ın Tiyatro’ya Katkıları

2014 yılı ile 2015 yılı arasında; Hollandada Kraliyet Ailesi’nin ve Erasmianium Vakfı’nın konuğu olmuştur ve bu konaklama sırasında Amsterdam’da oyunculuk sanatı üzerine konferanslar vermiştir. Aynı zamanda atölye çalışmaları düzenlemiştir. 2016 yılında Avrupa Birliği ErasmusMundus kurultayı tarafından ödüllendirilmiş ve çalışmaları İsviçre’de Lugano Üniversitesi’nde yer almıştır. Çitaklar, 2013 yılından itibaren; Türkiye, Avrupa, Afrika, Hindistan gibi ülkelerde oyunculuk, performans sanatı ve tiyatro dersleri vermeye başlamıştır. Hayati Çitaklar’ın halen; Tiyatro, edebiyat, görsel sanatlar ve sinema alanlarındaki çalışmalarına devam ettiğini bilinir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir