Genel

Hasan Nail Canat Kimdir? Hasan Nail Canat’ın Biyografisi

25 Ağustos 2020

Türk şairi, yazar ve tiyatro oyuncusu olan Hasan Nail Canat 2004 yılında aramızdan ayrıldı. Ancak sanat hayatı boyunca, geride pek çok tiyatro, çeşitli eser bıraktı. 1943 yılı, Kayseri doğumlu olan sanatçı sanat hayatına, İmam Hatip Lisesi’nde öğrenim görmekte iken başladı. İlk olarak okulda, küçük müsamerelerde rol aldı. Ancak ne yazık ki bu tutkusu aile engeline takıldı ve babasının baskıları sebebi ile istemeden de olsa Hava İkmal Ana Tamir Fabrikası’nda işe başladı. Tabi sanata olan tutkusu Hasan Nail Canat’ın peşini bırakmadı.

Hasan Nail Canat ailesinin tüm baskılarına rağmen boyun eğmedi ve şiir yazmaya devam etti. Bu çabasının ilk sonucu olan Yalnızlar Rıhtımı isimli şiir kitabı, 1967 yılında yayımlandı. Hatta bundan 1 yıl sonra, Bolşevik ihtilalini konu alan Moskof Sehpası isimli tiyatro oyununu yazdı. Bu oyun tam 1200 kez sahnelendi. Hasan Nail yayına 8 arkadaşını da alarak Anadolu turnesine çıktı ve profesyonel tiyatro oyuncusu kariyerinin ilk basamağına adımını atmış oldu. Hatta bu oyunu Kayseri’de oynanırken babası da dönemin müftüsü tarafından davet edilmiş ve oyunun sonunda, Hasan Nail Canat’ın babası kendisini tebrik etmiştir. Hasan Nail Canat bu olay üzerine babasının kendisini özgür bıraktığını ve kendisi için dua ettiğinin değinir. Canat bu duadan aldığı güç ile sanata daha sıkı bağlandığına yer verir.

Hasan Nail Canat’ın Oynadığı Tiyatro Oyunları

Hasan Nail Canat son nefesini verene kadar tiyatro sahnelerinden inmemiştir. Hatta kalp krizi geçirip aramızdan ayrıldığı gün dahi, Aynalar Yolumu Kesti tiyatro oyununu icra etmiş ve evine döndükten sonra hayata veda etmiştir.

Hasan Nail Canat Keloğlan, Mindrella, Cimcime Tavşan, Süper Bekçi, Metropol ve Kadın, Demedim Mi, Bir Avuç Ateş gibi tiyatro oyunlarında başrol almıştır. Hasan Nail Canat oyunlarında, Sanat Allah yolunda nasıl kullanılır Düsturunu ustalıkla uygulayan nadir sanatçılardan biridir.

Hasan Nail Canat Televizyon Hayatı

Hasan Nail Canat televizyonda sayısız dizi ve filmde, tiyatroda rol almıştır. Ancak onu en çok gördüğümüz dizi, film ve tiyatrolar şöyledir;

  • Deli Yürek,
  • Kenan’da Bir Kuyu,
  • Beşinci Boyut,
  • Kalp Gözü,
  • Bir Demet Gençlik,
  • Ekmek Teknesi,

Hasan Nail Canat muhafazakar sanata, adını altın harfler ile kazımış ve sayısız ödüle layık görülmüş önemli bir sanatçımızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir