Genel

Harun Atak Kimdir? Harun Atak’ın Biyografisi

25 Haziran 2020

Harun Atak, 1990 yılında Ankara’nın Çankaya ilçesinde dünyaya geldi. Henüz 30 yaşında olan genç Harun Atak, Türk şairlerindendir. Üniversite eğitimini Eskişehir Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olarak tamamladı. İlk şiiri kitabı ‘’Gecel’’ile birlikte edebiyat dünyasında ün kazandı.

Genç yazar, ‘’Gecel’’ şiiri ile 2009 yılında Cemal Süreya Şiir Ödülüne layık görüldü. Aynı zamanda bu şiir adıyla yayımladığı kitabında diğer şiirlerine de yer verdi. Kitabın içinde yer alan dört şiir, Murat Melih tarafınca bestelendi.

Harun Atak, daha genç yaşına rağmen iyi bir şair olduğunu kanıtlar nitelikte ‘’tekvin ve hiçlik ya da ah’’ dosyası ile de 2012 yılında Yaşar Nabi Nayır şiir ödülünün sahibi oldu. Bu ödüllü dosyası ile kendi özel dilini okuyucuları ile buluşturmuştur. Aynı zamanda kitap, zengin çağrışım ve betimlemelerden fazlasıyla beslenmiş, yoğun bir dile sahip özgün bir eserdir.

Sözcük ile olan özel bağını Varlık dergisinin haziran sayısına verdiği röportajda şu şekilde açıklıyor; ‘’Ben evreni imgelerde tanımladım, kendimi de. Okurluk serüvenimde, anlamdan soyutlanabilmiş bir şiirle tanışmadım. Anlam, o kadar çetrefilli bir konu değil, bende. Anlam; dilin içinde, dilden bağımsız var olur. Tüm evren dile gelmek, dile getirilmek için yarışır.’’ Söylemiş olduğu sözlerden de anlaşılacağı üzere şair, imgelerin sözcük üzerinde yarattığı etkiyi her yerde gördüğünü ve kendisinin de bu yolda ilerlediğini dile getirmektedir. Aynı zamanda dili kendisinin sığınağı olarak da görür.

Günümüz modern şairlerinde olan ve kendine has tarzı ile başarı yakalayan Harun Atak, sözcükleri eğip büküyor ve yeniden yaratıyor. Kaleme aldığı her dizesi ve her şiiriyle okuyucularına yepyeni yollar açıyor. Gecel kitabındaki hemen hemen her şiirde farklı yapı, öz ve ses birlikteliği söz konusudur. Tekrara düşmek yerine her seferinde farklı bir üslup ele almış. Özellikle şiirlerinde kullandığı dil ve üslup bakımından genç nesil okurlarca oldukça beğenilir.

İlk gençlik dönemlerinde dergiciliğinin mutfaktaki hazırlanışından, sokaktaki satışına kadar geçen her süreçte görev alan şair, şimdilerde 2012 yılının haziran ayında kurduğu Noktürn Yayınları’nın genel yayın yönetmenliğini yapmaya devam ediyor. Aynı zamanda belli bir dönem arkadaşları ile bir araya gelerek‘’Spleen’’ adında edebiyat dergisi niteliğinde bir fanzin çıkarmışlardır. Pek çok okur tarafından bu fanzin beğenilerek takip edilmiştir.

Harun Atak kitaplarını; Komşu Yayınları, Noktürn Yayınları ve Varlık Yayınları aracılığıyla kitapseverlerle buluştu. Tarafınca yazılan son kitap ise “Gülde Kerem Yangını”, Varlık Yayınları tarafından okurların beğenisine sunuldu.

Eserleri

Kitaplar:

  • Gülde Kerem Yangını (2017)
  • Tekvin ve Hiçlik (2013)
  • Gecel ve Cemal Süreya Şiir Ödülü (2013)
  • Gecel (2011)

Fanzin:

  • Spleen Fanzin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir