Genel

Haluk Şevket Ataseven Kimdir? Haluk Şevket Ataseven’in Biyografisi

25 Haziran 2020

Haluk Şevket Ataseven,  1 Ocak 1931 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Kendisi yaşadığı dönemin ünlü bir sanat yönetmeni ve oyun yazarıdır. Ayrıca kendisini ve mesleğini bir “tiyatrolog” olarak tanılamaktaydı. Ortaöğretimini tamamlayan Ataseven, 1950 yıllarında Belediye Konservatuvarı Türk ve Batı Müziği Şan Bölümü’nden mezun oldu.

Şiirlerini;

 1. Yeditepe,
 2. Dost,
 3. Türk Dili,
 4. Pazar Postası,
 5. Ataç,
 6. Somut,
 7. Mülkiye gibi çeşitli dergilerde yayımladı. 1958 yılında Afif Yesari’nin teşvikiyle “Düşünce Tiyatrosu” çalışmalarında görev aldı.  İstanbul’da Kadıköy Halk Eğitim Merkezi Deneme Sahnesi`ni oluşturdu.

1990 senesinde gerçekleştirdiği  “İlyada” çalışmaları doğrultusunda  “KültürlerarasıTroya Sanat Şenliği” adı altında yazdığı “Troyayı Dinliyorum” adlı oyunu, Türkçe ve Almanca olarak; canlı müzik eşliğinde Troya harabelerinde perde alarak izleyicisi ile buluştu.Ataseven, Alman müzik ve tiyatro sanatçılarıyla birlikte her sene bu tarihi bölgenin dört ayrı yerinde tekrarlanan bu şenliğin müzik ve tiyatro gösterilerini üstlendi.

Haluk Şevket Ataseven,  1992 yılında İstanbul Tıp fakültesinin Psikiyatri Ana Bilim Dalı mezuniyet sonrası eğitim kursları adı altında düzenlediği “Sanatsal Alanda Yaratma Edimi” konulu sempozyumuna, Dram Sanatında Aktörün Yaratıcılığı bildirisi ile birlikte katılım gösterdi.

Sanatçının kuramsal ve deneysel çalışmaları, “Tiyatroca Düşünmek” başlığı altında farklı farklı dergilerde yayımlandı. Ayrıca 2005 senesinde MSM (Müjdat Gezen Sanat Merkezi)’ de kuram ve uygulama çalışmaları gerçekleştirdi. Anatole Sokak Oyuncuları topluluğunda sanat danışmanlığı yaptı ve Çağdaş Drama Derneği’nin kuruluş çalışmalarında da görev aldı. Bu çalışmalarının ardından 16 Eylül 2007 yılında yaşadığı yer ve memleketi olan İstanbul’da vefat etti. Karacaahmet mezarlığında toprağa verildi.

Ödüller

 1. Akşam Gazetesi Şiir Yarışmasında birincilik ödülü, ,
 2. İLTÖ şenlikleri, 1978, Avni Dilligil Jüri Özel Ödülü,
 3. İstanbul Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortak ödülü Kültür ve Eğitim Onur Ödülü,ve
 4. Şehir Tiyatroları, Sanat Hizmetleri Ödülü, .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir