Genel

Halit Asım Kimdir? Halit Asım’ın Biyografisi

24 Haziran 2020

Halit Asım, 1918 yılında Burdur şehrinde dünyaya geldi. Asıl adı Halit Asım Demirsoy olan Türk şair, pek çok farklı takma adı ile eserler vermiştir. İlköğretimine Burdur’da başlayan Asım, devamında Adana ve Antalya’da ilköğretimi tamamladı. Antalya Lisesi’nde eğitime başladı. İkinci sınıftayken oluşan kalp rahatsızlığından dolayı okulu bırakmak zorunda kaldı. Henüz 23 yaşındayken, 1941 yılında tedavisi için gittiği İstanbul’da bir hastanede verdiği savaşı kaybederek genç yaşta öldü. Mezarı Feriköy Kabristanında gömülüdür.

Halit Asım, uzun hayat tecrübesine sahip olamamış bir şairimiz olsa da, yaşadığı dönemde birçok işe imzasını atmayı başarmıştır. Antalya’da okuluna devam ederken birkaç arkadaşı ile birlikte Çağlayan adında bir dergi çıkarmışlardır. Şiirlerini burada okurları ile buluşturan şairimiz aynı zamanda Hamle, İnsan dergileri ve Gün Gazetesinde de şiirlerinin yayımlanmasını sağladı. Tek şiir kitabı olan ‘’Ömür’’ yapıtı yazarın ölümünden bir yıl önce yayınlanmıştır. Böylece hayattayken görebildiği tek kitabı oldu.

Halit Asım, bu erken ölümünün ardından uzunca bir süre unutulmuştur. Türk şairlerimizden olan Arif Damar’ın anımsatması ve Kemal Durmaz’ın “Halit Asım: Vehmin Şiiri” başlıklı yazısı ile şairimiz yeniden anımsanmıştır. Hayattayken basılan Ömür kitabının ikinci basımını ise 1992 yılında Seyhan Erözçelik yayıma hazırlamıştır. Kitabın üçüncü ve şuanda son olan basımını ise 2015 yılında Ve Yayınevi aracılığı ile Kenan Yücel üstlenmiştir. Aynı zamanda kitabın kapağında da ‘’Hayatının zavallı emeği ‘Ömür’ benden daha acıdır.’’ Sözlerini yazmıştır. Kitapta Fani, Endişe ve Ömür gibi pek çok şiir bulunmaktadır.

Ömür Kitabında yer alan, Kuşlar adlı şiirinde de görebileceğiniz,  kendi dünyasının determinasyonu ile yazı yazan şairdir Halit Asım. Rastlantılar ya da hayalperestliğe şiirlerinde yer vermemiştir. Aynı zamanda şair, bu şiirini dönemin yazarlarından olan Nurullah Ataç’a ithaf etmişti. Ataç ise, bir dergisinde kitabı okuduğunda kendisine yazacağını belirtmişti. Ancak Ataç, Asım’a geri dönüş yapmamıştır. Şiir antolojisinde de kendisine yer verilmeyen yazarımız Türk şiirinin hasıraltı ettiği bir şair olarak da bilinir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir