Genel

Halide Nusret Zorlutuna Kimdir? Halide Nusret Zorlutuna’nın Biyografisi

24 Ağustos 2020

 Yazar kadınların annesi olarak kabul edilen Halide Nusret Zorlutuna, 1901 yılında İstanbul’ da dünyaya geldi. Roman yazarı olan Emine Işınsu’nun annesi, aynı zamanda yazar Pınar Kür’ün teyzesidir. Şairin babası gazeteci Mehmet Selim takma adı ile Avnullah Kazmi’dir. Babası Avnullah, 1908 yılında Fedekeran-i Milli Cemiyeti adını verdiği siyasi partiyi kurdu. Bu durumu İttihat ve Terakki Partisi hoş karşılamadı. Bu girişimi yüzünden Zorlutuna’nın babası belli bir dönem sürgün hayatı geçirdi. Sonrasında ise siyaseti bırakma kararı aldı. Kerkük’te Mutasarrıf olarak yer aldı ve ailesiyle birlikte buraya yerleşti. Halide Nusret Zorlutuna bu durumu fırsat bilerek Arap ve İran dili üzerine eğitimler aldı.

 Kerkük’te yaşadığı tüm çocukluk yıllarını Bir Devrim Romanı adlı kitabına yazan Halide Nusret Zorlutuna, I.Dünya Savaşı döneminde ailesi ile birlikte İstanbul’a döndü.  Şair orada Erenköy Kız Lisesine başladı. Lisedeyken babası vefat etti. Babasının ölümünden oldukça etkilenen Halide Nusret, babasını anlatan Ağlayan Kahkahalar’ı eserini kaleme aldı. Ağlayan Kahkahalar eserini kaleme alan ve bu eser ile Talebe defteri yarışmasına katılan şair; bu yarışmada birinci olmuştur. Bu sayede de edebiyat dünyasında ismi duyurulmaya başlamıştır.

Liseyi başarılı bir şekilde bitiren yazar, İstanbul’a giderek Edebiyat Fakultesi Türk Dili ve Edebiyatını okuduktan sonra maddi durumu kötüleşmeye başlamıştır. Bunun ardından yazar, Darülmuallimatsınavına girdi. Sınavı kazanarak İstanbul’da öğretmenlik yapmaya başladı. Halide Nusret Zorlutuna, öğretmenlik yaparken bir yandan da Tarih bölümünü okudu. İngilizce dilini bu sayede geliştirdi.

1942 yılında Edirne Muallim Mektebinde öğretmenliğe başladı. Kırklareli başta olmak üzere Kars, Ardahan, Karaman ve Ankara’da öğretmenlik görevine devam etti. Görevine devam ederken; 1926 tarihinde Süvari Yarbay olarak görev yapan Aziz Vecihi Zorlutunayla dünya evine girdi.

Sosyal Hayatı

Halide Nusret Zorlutuna,  gençliğinden itibaren çeşitli hayır cemiyetlerinde çalıştı. Aynı zamanda Türk Ocakları, Halkevleri, Türk Kadınlar Birliği, Yardım Sevenler Derneği, Çocuk Esirgeme Kurumu gibi birçok sosyal kuruluşta hizmet verdi. 1959 yılında Türk Anneler Derneği kurulumunda öncülük etti.

TDK’nın kuruluş zamanlarında kurucu üyelerden biri olan Hilede Nusret Zorlutuna; 1975 tarihinde BM’nin kadın yılı olarak adlandırması üzerine Yazara “yazar kadınların annesi” ünvanı verilmiştir.

1983 yılında ise “Basın Mesleğinde 50. Yıl Şerefli’’ adında hizmet belgesi ödülünü kazandı.Birçok ödüle layık görülen ve Türk edebiyat tarihinde önemli katkıları bulunan Halide Nusret Zorlutuna,tarih 10 Haziran 1984’ü gösterdiğinde hayata gözlerini yumdu.

Edebiyat Hayatı

Ünlü yazar,  ilk eserini 19 yaşında hazırladı. Ardından Kadınlar Dünyası, Milli Mecmua,Çınaraltı,   Salon Mecmuası, Hilal, Töre,Defne ve Aydabirisimli bazı Türk edebiyat dergilerinde şiirleri – metinleri yayınlandı. Vakit, Zafer, Haber, Hürriyet ve Yeni İstanbul gibi gazetelerde de yazılarını yayımladı. 1923 yılında Hanım Mektupları eseri ile adından oldukça söz ettirdi. Kurtuluş savaşı döneminde milli edebiyat akımı yazarları arasında yer aldı. Milli akımın etkisi bulunan Git Bahar şiiri ile birlikte büyük bir başarı elde etti. Şiirlerinde Hececilerin anlayışını sürdürdü. Bu bakımdan Yahya Kemal’in büyük ilgisini çekti. Yazar, edebi yaşantısı boyunca kendini piyes alanında da geliştirmeyi ihmal etmedi. Ancak bu alanda basılmış bir eseri bulunmuyor.

Halide Nusret Zorlutuna’nın Eserleri

Mektupları

 1. Hanım Mektupları

Romanları

 1. Küller
 2. Sisli Geceler
 3. Gül’ün Babası Kim
 4. Aşk ve Zafer
 5. Aydınlık Kapı
 6. Büyükanne
 7. Beyaz Selvi

Şiirleri

 1. Geceden Taşan Dertler
 2. Yayla Türküsü
 3. Yurdumun Dört Bucağı
 4. Ellerim Bomboş
 5. Git Bahar
 6. Sevmek

Hatıraları

 1. Benim Küçük Dostlarım
 2. Bir Devrin Romanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir