Genel

Hakan Arslanbenzer Kimdir? Hakan Arslanbenzer’in Biyografisi

23 Haziran 2020

Şair, çevirmen olan Hakan Arslanbenzer, 16 Kasım 1971 yılında Kars’ın Karakale ilçesinde dünyaya geldi. Mahlas olarak eserlerinde Osman Emre Narin imzasını da kullandı. İlk ve ortaokulunu Kars’ta, liseyi Ankara Atatürk Anadolu Lisesinde okudu ve 1990 yılında mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümünü okuduktan sonra ODTÜ’de yükseköğrenimini tamamlamadı. Eğtim hayatı bittikten sonra bir süre çeşitli yayınevleri ve dergilerde çalıştı. 1993 senesinden itibaren İstanbul’damütercimlik ve editörlük görevlerini gerçekleştirdi.

İlk şiiri olan “Kan Kardeşim”, 1994 yılında Dergâh dergisinde yer aldı. Kaleme aldığı şiir ve yazıları Dergâh dergisi dışında Yedi İklim, Ağır Ol Bay, Ülke ve Düzyazı gibi döneminin ünlü dergilerinde de yayımlandı. Ayrıca İcabi Akçaoğlu ile birlikte Şehrengiz, Hakan Şarkdemir ve Mehmet Erdoğan ile beraber Atlılar, son olarak da Eren Safi’yle birlikte Huruç adında dergileri yöneten HakanArslanbenzer, kendi şiir ve yazılarını bu mecralarda da paylaşarak okuyucuları ile buluşturdu.

1996 yılında ortaya attığı ‘’neo-epik şiir’’ kavramı bulunur. Bu kavramı ise 1960’larda ikinci yeni şairlerinin başlattığı bir eleştirel tarz olduğunu söyleyerek açıkladı. Aynı zamanda neo-epik şiirin, klasikleşmiş şiir anlayışı ve modern şiirde elde edilen kazanımlar ile oluşturulduğunu savunur. Bu düşüncesini, modernleşme aşamasında bilinçten kopan şiirin yeniden düşünceyle buluşturulması çalışması olarak da görmektedir.

Şuanda 45 yaşında olan ve edebi hayatını sürdürmeye devam eden Hakan Arslanbenzer, son olarak 2001 yılında Namus ve Başka Şiirler adında bir şiir kitabını yayınlamıştır. Bunun öncesini takip eden birkaç şiir kitabı, eleştiri ve çevirileri bulunur.

Eserler

Şiirleri:

İlk şiir kitabını 1997 yılında ‘’Reisin Kara Merhemi’’ adı altında şiirlerini toplayarak oluşturdu. Aradan bir yıl geçtikten sonra ise 1998 yılında ‘’Şehidet’in Erken Günlerini Anarak’’ adında içinde pek çok şiirini bulundurduğu bir kitap çıkardı. Son olarak ise ‘’Namus ve Başka Şiirler’’ adında 2008 yılında yine bir kitap çıkarmıştır.

Eleştiri:

1998 yılında Dünyaya Saldıran Şair adında bir eleştiri yayımlamıştır. Bu eleştiri kitabında 1990’lar döneminde eser vermiş şairlerin her ayrıntısına kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir kitap olmuştur.

Çeviri:

1997 yılında ise Konfüçyüs’ten çeviri yaptı. Çevirinin ismi ise ‘’Seçme Konuşmalar’’ olarak geçer. Meslek hayatı boyunca mütercimlik yapmış biri olarak bu çeviri de mesleğinin meyvesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir