Genel

Güngör Gençay Kimdir? Güngör Gençay’ın Biyografisi

22 Haziran 2020

İlköğretimini Tavşanlı İlkokulunda tamamladıktan sonra, 1955 yılında Uşak Lisesi’nden mezun oldu. 1946 ve 1948 yılları arasında Konya Askeri Lisesinde öğrenimine devam etti. Bu okuldan başarılı olmadığı gerekçesi ile okuldan çıkarıldı. 1956 yılı İstanbul Matbaacılık okulundan mezun oldu. Eğitim hayatını tamamladıktan sonra iş yaşantısına atıldı. Bir süre öğretmenlik, işportacılık, PTT’de depo ve kantar memurluğu gibi farklı farklı işlerde bulundu. Daha sonra Yapı ve Kredi Bankasının Asmaaltı ve Beyazıt gibi şubelerinde müdür yardımcılığı yaptı.

Güngör Günçay, 1980 yılında Gürkal Yayınevini kurdu. Belli bir dönem de özel bir şirketin yöneticiliğini yaptıktan sonra emekli oldu. Emekliliğinde de boş durmayarak, Gerçek Sanat Yayınlarını kurup yönetti. Yazdığı yazılardan dolayı hakkında bazı soruşturmalar açıldı. Ancak davalar takipsizlikle sonuçlandı. Dil ve Edebiyatçılar Derneklerinde, Türk Yazarlar Sendikasında ve Emeğin Partisinde üyeliği vardı. Gençay, 23 Nisan 2012 tarihinde İstanbul’da öldü.

Gençay’ın ilk şiiri, 1952 yılında Anadolu’da çıkan Türkeli adında bir dergide yayımlandı. İlk çocuk şiiri ise Küçük Galatasaraylı dergisinde Mart 1953’te yayımlandı. Kaleme aldığı şiir ve yazılarını Türk Düşüncesi, Yeditepe, Onüç, May, Kıyı, İnsancıl ve Doğuş gibi dergilerde yayımladı. Ayrıca Durum, Gelecek ve Gerçek Sanat dergilerinin belli bir dönem yazı işleri müdürlüğünü yaptı.

Eserleri:

Şiir:

Güngör Günçay, 1965 yılından 2005 yılına kadar aktif bir şekilde şiir kitapları yayımladı. Bunlardan bazıları: Sabah Rıhtımı, Oğul, Dövülü Yürek, Vurgunsuz Sabahlara Uyanmak, Annem Beni Yetiştirdi, Sataşmalar, Denize Akan Yangın, ve Yaşam Çavlanında olarak sıralanabilir.

Anı ve Öykü:

Askercilik adında 1994 yılında yayımladığı bir öyküsü vardır.

Deneme ve Söyleşi:

Düşüncenin Musluğundan (özdeyişler, 1997), Buruk Anmalar Defteri (anma yazıları, 2002),Öteleri (2002), Berileri (2003) ve Dikkat Köpek (fıkra, 2004) adında birçok deneme ve söyleşisi bulunur.

Biyografi:

Cahit Sıtkı Tarancı’nın hayatını, sanatını ve şiirlerini ele alan 1956 yılında yayımladığı bir biyografisi vardır. 2004 yılında ise İki Haşmet adında bir biyografi yazısını da paylaşmıştır.

Antoloji:

Güngör Gençay, tam olarak 8 farklı konuda antolojinin de sahibidir. Bunlardan bazıları ise: üç ciltten oluşan Genç Şairler Antolojisi,  2004 yılında yayımladığı Madenci Şiirleri Antolojisi, 2005 yılında yayımladığı; 1 Mayıs, Zalim Titreme-Deprem Şiirleri Antolojisi ve Alevler İnsan Sesi-Sivas Kıyımı Şiirleri Antolojisidir.

 Çocuk Kitapları (Öykü):

1963 yılında Bayrağım adında ilk öykü kitabını yayımladı. Büyük Gün adında bir çocuk tiyatro oyunu da vardır. 1964 yılında oldukça aktif olarak; Arı Kovanı, Korku, Mevsimlerin Dili, Şehzade ile Dev ve Vakvak Kardeş gibi birçok öyküyü çocuk okurları ile buluşturdu. 2005 yılına kadar 1001 Masal Dizisi, Kuyubaşının Kuşları ve Otomobil Uçar Gider gibi öyküler ve öykü serilerini bastırdı.

Çocuk kitapları (Şiir):

1959 yılında basılan Günaydın adında bir çocuk şiiri vardır. Aynı zamanda 1984 yılında da Öğretmenler Günü, Anneler Günü, Cumhuriyet Bayramı, 23 Nisan, Belirli Gün, İsmet İnönü ve Belirli Günler adında birçok şiir kitabını da yayımladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir