Genel

Gültekin Samanoğlu Kimdir? Gültekin Samanoğlu’nun Biyografisi

21 Haziran 2020

Gültekin Samanoğlu, 2 Kasım 1927 yılında dünyaya geldi. Kendisi  Türk şair ve yazardır. 1948 yılından önce kaleme aldığı şiir denemelerinde “Nuri Fehmi Gûltekin” imzasını kullanarak eserler vermiştir. Ortaöğreniminin ilk senesini Konya’da ikinci senesini ise İstanbul’da tamamladı. 1947 yılında Kuleli Askeri Lisesi’nden mezun olduktan sonra Harp Okuluna geçti. Buradan da 1949’da mezun olarak eğitim ve öğretim yaşantısını tamamlamış oldu.

1951 ve 1952 yılları süresince meslekî eğitim almak amacı için Batı Almanya’ya gönderildi. Daha sonra sırayla İskenderun, Gaziantep ve İslahiye’de ordu donatım subayı olarak görev yaptı. Gültekin Samanoğlu, 1959 yılında verdiği karar ile ordudan ayrıldı. Sonrasında ise Turizm Bakanlığı’nda göreve başladı. 1960 senesinde, bakanlıkta yer alarak, müşavirlik ve yayınlar müdürlüğü görevlerini yaptı. İstanbul’da bulunan ve kuruluşundan itibaren çalıştığı, Basın İlan Kurumu’nda altı yıl boyunca genel müdür yardımcılığı ve sonraki otuz yıl da genel müdürlük görevlerini üstlendi.

Aradan çok zaman geçmeden, derginin yazı kurulunun üyelerinden biri vasfıyla derginin yönetiminde de yer aldı. Şiirlerinin çoğunu bu dergide yayımlamış olsa da, dönemin önemli dergilerinden olan Türk Dili ve Türk Yurdu gibi dergilerde de farklı farklı şiirlerini yayımladı. Aynı zamanda şiirleri, Türk Edebiyatı dergilerinin çoğunda da yer buldu. 11 Nisan 2003 yılında, İstanbul’da hayata veda etti.

Eserleri

  1. Alacakaranlık
  2. Uzun Vuran Gölge
  3. Her şeyde Sen Varsın
  4. Geceleyin Çiçekler
  5. Uzun Vuran Gölge

İnceleme

  1. Cahit Sıtkı Tarancı
  2. Kemalettin Kami Kamu – Hayatı, Sanatı ve Şiirleri

Cahit Sıtkı ve Kemallettin Kamu gibi önemli isimlerden etkilenmiş olan şair, kapsamlı araştırmalar sonucu ile bu yazarlar hakkında inceleme makaleleri hazırlamıştır. Aynı zamanda bu incelemeleri hazırlama sebebi de kendi şiirlerini etkileyen kısımların daha iyi anlaşılabilmesi üzerinedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir