Genel

Gülsüm Cengiz Kimdir? Gülsüm Cengiz’in Biyografisi

20 Haziran 2020

Gülsüm Cengiz, 12 Temmuz 1949 Isparta, Sütçüler doğumlu Türk şair ve yazardır. Belli bir dönem Gülsüm Cengiz Akyüz imzasını da kullanmıştır. 1966’da İstanbul İlk Öğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Daha sonra ise İstanbul’a yerleşerek yayıncılık sektörüne başladı. Pek çok yayın evinde çocuk yayınları editörlüğünü ve yönetmenliğini üstlendi. 1988 yılında ise arkadaşları ile beraber Demet Yayınevi’ni kurdu.

1994 yılında TRT 1 İstanbul Radyosunda radyo yayıncılığına başladı. Burada Gecenin İçinden Programında Kitaplı Dakikalar kısmını hazırlayarak sunuculuğunu yaptı. Daha sonra ise Yaşam Radyo’da Yaşamanın Yedi Rengi Var, Radyo Cumhuriyet’te Umut İle ve Özgür Radyo’da Yaşamanın Yedi Rengi Var başlıklı programların hazırlama kısmını gerçekleştirerek sunumunu yaptı.

1998 yılında TRT 2’de Ateşi Çalmak TV programında Yeraltında Sesler Var ve Dokuruz Ha Dokuruz başlıklı bölümleri hazırlayıp sunan Gülsüm Cengiz, ayrıca TRT 2’de yayımlanan Düşünceden Neşeye ve Bir Yurttaşın Güncesi adındaki TV programlarında danışmanlık ve metin yazarlığı yaptı. Pek çok dergide kadın sorunlarını ve çocukları ele alan yazılar, şiirler yazdı. Morpa Kültür Yayınları ile çalışarak burada Çocuk ve Gençlik Kitapları Editörlüğünü üstlendi.

2004 ve 2015 yılları arasında Cengiz, Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak yer aldı. Daha sonrasında İTÜ’de okutmanlık da yaptı.Uluslararası PEN, Türkiye Yazarlar Sendikası, Edebiyatçılar Derneği ve Tiyatro Yazarları Derneği üyelerindendir.

Gülsüm Cengiz, yazdığı şiirlerini ilk kez 1983 senesinde Varlık dergisinde yayımladı. Eserleri daha sonra Yazko Edebiyat, Gösteri, Varlık, Biçem gibi önemli dergilerde yerini buldu. Erikler Çiçek Açıyor sayesinde 1979 yılında Politika Gazetesi Özel Ödülüne layık görüldü. Aynı zamanda farklı pek çok ödülünde sahibi oldu.

1986’da Yeni Türkü Şiirleri Yayınlarının düzenlemiş olduğu bir yarışmada şiirleri oldukça ilgi gördü. Bir Kedinin Günlüğü adlı çocuk öyküsüyle de 1990 Türkiye Yayıncılar Birliği ödülünü kazandı. Yazdığı şiirleri ile 1995 yılında düzenlenen Truva Şiir Ödülünü alan şair, Ayşe’nin Günleri ile de 1997 Almanya Eselsohr dergisi Sıradışılık Ödülünü kazandı. Yazarlık yaşantısı boyunca daha pek çok ödülün de sahibi oldu.

Gülsüm Cengiz kalemi ile yayımlanmış öykü, roman, oyun olmak üzere yüzlerce çocuk kitabı vardır. Çok sayıda çocuk roman ve öyküsü farklı farklı dillere çevrilerek basılmıştır. Aynı zamanda şiirleri seçki, antoloji ve dergilerde de yerini buldu.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü ile Türk Dili ve Edebiyatı Bölümleri tarafınca 28-30 Nisan 2010 yılında Çocuk ve Gençlik Edebiyatında Gülsüm Cengiz Sempozyumu adında bir oturum düzenlendi. Şuanda 71 yaşında olan yazar, yaşamını sürdürmeye devam ediyor.

Eserler                                                         

Şiir Kitapları

 1. Sevdamız Çiçeklenir Zulada (1990) ,
 2. Mayısta Üzgün Gönlüm (1993) ,
 3. Akdeniz’in Rengi Mavi (1997) .

Çocuk Kitapları:

 1. Kente Gelen Çam Ağacı (1988) ,
 2. Arı ile Papatya (1988) ,
 3. Bir Dilim Ekmek İçin (1988) ,
 4. Damlacık (1988) ,
 5. Ayşe’nin Günleri (1993- Katzenwaschtmannicht adıyla Almanca’ya çevrilerek 1997’de İsviçre ve Avusturya’da yayınlandı) ,
 6. İlk Av (1997) ,
 7. Kırda Bir Yaz Sabahı (1999),
 8. Ahşap Evin Çocukları (2005) ,
 9.  Son Çiçek (2005) .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir