Genel

Gülseli İnal Kimdir? Gülseli İnal’ın Biyografisi

20 Haziran 2020

Gülseli İnal,  17 Mayıs 1947 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Türk şair ve yazarlarımızdandır. Ortaöğrenimini İstanbul’da tamamladı. Daha sonra ise İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünde bir süre okudu fakat aynı fakültenin Felsefe – Sosyoloji Bölümünü bitirerek bu alandan 1974 yılında mezun oldu. Eğitim hayatını tamamladıktan sonra mesleğe geçiş yaparak iki yıl öğretmenlik deneyimi kazandı. Bir süre sonra da dönemin bir gazetesinde kültür-sanat servisinde çalışmalar yürüttü. Erken yaşta dünya evine giren İnal, bu evlilikten iki çocuk sahibi oldu. Ancak evliliği çok uzun sürmedi ve 1990 yılında eşinden boşandı.

1981 senesinde, ilk şiirini Yazko Edebiyat adında bir dergide yayımladı. Daha sonralarda Gösteri, Varlık, Yazko Edebiyat, Sonbahar, Somut gibi ve dönemin diğer popüler dergilerinde şiir ve denemelerini sürekli olarak yayımlamaya başladı. Kitapta aynı zamanda sanatçı Burhan Uygur’un yapmış olduğu desenlerde yer almakta ve kitabın görselliğini güzelleştirmekte.

Gülseli İnal, Dolunay adında da bir eser verdi. Bu eser ise 1988 yılında Şahin Kaygun tarafından telif hakkı satın alındı ve beyaz perdeye uyarlandı. Dolunay filmi, yurtiçi ve yurtdışında oldukça ses getiren ve ödül alan bir yapıt oldu.

Dolunay yurtiçi ve yurtdışında yapılan festivallerde birçok ödüle layık görüldü. Ayrıca Nilgün Marmara’nın ölümünden sonra unutulmaması ve hatırası adına, günceleri ‘’Kahverengi Defter’’ adı altında toparlayıp yayımlanmasını sağladı. 2004 yılında düzenlenmiş olan Malezya Kuala Lumpur Dünya Şiir Okuma Festivaline katıldı. Burada Türkiye’yi temsil etti.

Sulara Gömülü Çağrı adındaki kitabında bulunan Yapayalnızsındır isimli şiiri, dönemin ünlü bestecilerinden olan Selman Ada tarafınca bestelendi. Yazarlığa ek olarak Gülseli İnal, Türk ressamları ile ilgili monografik çalışmalara da imza attı. Şiirleri dünya genelinde birçok yerde de okuyucularını bulduğundan, kitapları pek çok farklı dile çevrilmiştir. Bu süreçte şiir yazmaya devam ederken resim çalışmalarını da yürüttü. Şuanda 72 yaşında olan şairimiz, yaşamını devam ettirmekte.

Eserleri

Hikaye

  1. Gelincik Sürgünde

Şiir

  1. Lale Sesiydiler ve Yoktular
  2. Letoon
  3. Bakkaris
  4. Sif ve Gula
  5. Chöd Raksları
  6. Kayıp Bağlantı
  7. Melek Kolonisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir