Genel

Gülşehri Kimdir? Gülşehri’nin Biyografisi

21 Haziran 2020

Gülşehri, bilindiği kadarı ile on üçüncü yüzyıl sonları ile on dördüncü yüzyıl başlarında Kırşehir’de yaşamını sürdürmüş bir şeyh ve şairdir. Asıl adının Ahmet olduğu söylenmektedir. Anadolu tekke edebiyatının önde gelen isimlerinden olmuştur. İslam ilmini ve İran edebiyatını iyi bir şekilde kavramış sofi olarak da bilinir. Öğretici olmaktan daha çok lirik özellikler gösteren bir dili vardır. Aynı zamanda diğer şairler tarafından özenilen bir üslubu da bulunur. Bulunduğu çağın Yunus Emre gibi önde gelen isimlerinden olmayı başarmıştır. Ele aldığı tasavvufi konuları usta bir şekilde yazmıştır. Dili, dönemine göre sade ve güzelken, ayrıca da vezni kullanışı da bir o kadar özgün ve iyidir.

Gülşehri, sadece sofi bir şair değildir. Aynı zamanda eserlerinde yaptığı sanatın yüksek heyecanını tüm okuyucularına duyurduğu bir izlenimi de vardır. Şairliği bir meslek olarak görmekten uzaktır. Aksine geleceğe bir sanat eseri bırakmak, yazdığı sanat eserleri ile dünyada kendinden iz taşımak ve Türkçeyi o dönemin şartlarından kurtararak iyileştirmek amacı ile bu yolda ilerledi.

Gülşehri, bu eseri, özellikle Mevlana’dan ve diğer çeşitli kaynaklardan aldığı kıssalar ile birlikte görüp duyduklarını da ilave ederek, ettiği birçok sohbetle de zenginleştirerek tekrardan kaleme almıştır.

Bu şairlerin etkisinde kaldığı yazmış olduğu mesnevi ve şiirlerinden kolaylıkla anlaşılabilmektedir. Hayatı hakkında, devrine ait kaynaklarda ise maalesef yeterli bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak 1350 yılında yaklaşık 100 yaşındayken vefat ettiği, bazı kaynaklarda belirtilir.

Eserleri:

Mantıku’t-Tayr isimli eserinden farklı olarak, Farsça Felekname ile Aruz risalesi eserleri bulunur. Ayrıca kendisinin zamanında bahsetmiş olduğu Kuduri Tercümesi henüz ele geçmemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir