Genel

Gonca Özmen Kimdir? Gonca Özmen’in Biyografisi

19 Haziran 2020

Şair Gonca Özmen 1982 yılında Burdur’un Tefenni ilçesinde dünyaya gelmiş öğretmen bir ailenin kızıdır. İlkokulu doğduğu ilçede Tefenni İlköğretim Okulu’nda, Liseyi Burdur Anadolu Lisesi’nde, üniversiteyi İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okudu. Hala aynı üniversitenin aynı bölümünde doktora öğrencisidir. 1994 yılında edebiyatın şiir, masal ve deneme ile ilgili konularına ilgi duymaya başladı. İlk şiirini 1997 yılında Arif Damar’ın seçimiyle  Varlık dergisinin Haziran ayında “Ustaların Seçimi” bölümünde yayımlayarak ülkenin en genç kadın şairleri arasına yerini aldı. Daha sonraki zamanlarda şiirleri ve deneme yazıları;

 1. Varlık,
 2. kitap-lık,
 3. Adam Sanat,
 4. Yasakmeyve,
 5. E,
 6. Edebiyat ve Eleştiri,
 7. Le PoèteTravaille (Şair Çalışıyor),
 8. Dize,
 9. Öteki-siz,
 10. Kül,
 11. Akatalpa,
 12. Kavram Karmaşa,
 13. Uç,
 14. Yom Sanat,
 15. Düşlem,
 16. İnsan,
 17. Şiir Defteri,
 18. Morca,
 19. Kunduz Düşleri,
 20. Bahçe,
 21. Mavi Portakal,
 22. Şiirli Çıkın,
 23. İnsancıl,
 24. Mozaik gibi dergilerde yer buldu.

Yazdığı şiirler İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, Slovence, Romence ve Farsça dillerine çevrildi. 1997 yılından beri şiir yazmaya devam ediyor.

2009 yılında yayım hayatına giren Palto dergisinin genel yayın yönetmenliğini yaptı. Halâ Çevirmenin Hayatı isimli bir dergide söyleşi editörü olarak görev almakta.

Edebi Kişiliği

Gonca Özmen şiirlerini lirik yazıyor. Şiirlerinde görünenleri değil görünmeyenleri arıyor ve duygularını yalın, sade bir dille duygularını anlatıyor. Ağırlıklı olarak kendini ve aşkları konu aldığı şiirlerinde sese ve uyaklara önem veriyor, ikilemeler, ön yinelemeler, sesve sözcük yinelemeleri yoğun olarak kullanmakta. Bazı eserlerinde dizelerde de tekrarlama yapabilmekte. Şiirlerinde bolca İlhan Berk izlenimlerine rastlamak mümkün. Bu yüzden şiir eleştirmenleri tarafından henüz kendi kimliği oluşmadığı şeklinde eleştirildiği olmuştur.

Eserleri

 1. Kuytumda
 2. Belki Sessiz

Ödülleri

 1. Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri
 2. Ali Rıza Ertan Şiir Ödülü
 3. Orhon Murat Arıburnu Şiir Ödülü
 4. İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Berna Moran Şiir Ödülü
 5. Homeros İnceleme Ödülü
 6. Şiiristanbul Sevda Ergin Şiir Ödülü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir