Genel

Gökhan Evliyaoğlu Kimdir? Gökhan Evliyaoğlu’nun Biyografisi

20 Haziran 2020

Gökhan Evliyaoğlu,1927 yılında Malatya’da dünyaya geldi. Türk gazeteci, yazar, şair ve siyaset adamıdır. İçinde ilim ve Devlet adamları olan bir aileden gelmiştir. Bu da meslek hayatını ve düşüncelerini oldukça etkileyen bir faktördür. İstanbul Kadırga ilkokulunda okuduktan sonra 1946 yılında Malatya Lisesinde ortaöğrenimini tamamlamış ve üniversiteye geçiş yapmıştır.İlk olarak İstanbul Üniversitesi’nde Hukuk okudu. Daha sonra Ankara Üniversitesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Fakültesinde İletişim alanında öğrenim gördü. Son olarak da Federal Almanya’da Psikoloji öğrenimi ve ihtisasını yaparak eğitim sürecini tamamladı. Ankara’da Gazi Üniversitesine giderek öğretim görevlisi olarak belli bir dönem görev yaptı. Aynı zamanda burada çalıştığı sürede İletişim Psikolojisi üzerine de master yaptı.

Gökhan Evliyaoğlu, hem bir yazar hem de ünlü bir siyasetçidir. Siyasete ilk giriş dönemi ise 1961-1964 yılları arasındadır. Bu yılları takiben, Başbakanlık Basın Yayın Genel Müdürlüğünde ve Başbakanlık Atom Enerjisi Kurumunda Daire Başkanlıkları görevlerinde yer aldı. Milli Eğitim Bakanlığında Bakanlık Müşavirliği, Federal Almanya’da Köln Başkonsolosluğunda Eğitim Ataşeliği, Bonn Büyükelçiliğinde Çalışma Başmüşavirliği ve Basın Ataşeliği görevlerini de başarılı bir şekilde üstlendi.

Gökhan Evliyaoğlu; şiir, hitabet, edebiyat ve resim alanlarında eserler vermeye ilkokuldayken başladı. Bu süreçte ise günümüze kadar pek çok ödülün de sahibi oldu. Bu sanat çalışmaları ile birlikte, lise döneminde gazetecilik ve yazarlık alanında da kendini geliştirmeyi başardı. Gazetecilik alanının her dalında çalışma imkânı buldu. Dönemin gazetelerinden olan Son Havadis ve Yeni İstanbul gazetelerinin, aynı zamanda Düşünen Adam dergilerinin sahipliğini yaptı. Ayrıca bu yayınların Genel Yayın Müdürlüğünü ve başyazarlıklarını da yine kendisi üstlendi.

Siyasetçi yönü ile daha çok tanınmış olmasına rağmen, sanat alanındaki çalışmalarını hiçbir dönemde bırakmamış ve çeşitli yayımlarda yazdığı yazıları paylaşmıştır.

Evliyaoğlu, 21 Ağustos 2011 tarihinde Ankara’da dünyaya gözlerini yumdu. Ardından bize kalan ise yazdığı kitapları oldu.

Eserler

Deneme:

 1. Yunus Emre – Anadolu’nun İç Aydınlığı
 2. Nerede Duruyoruz
 3. Çocuk ve Dua

Araştırma ve İnceleme:

 1. Su Uyur Komünist Uyumaz
 2. Milliyetçiliğimizin Ön Hedefleri
 3. Türk İktisat Tarihi
 4. Konuşma Sanatı: Diksiyon, Fonetik, Retorik
 5. İletişim Psikolojisi
 6. Kitle İletişim Araçlarının Toplumsal Organizasyonu

Şiir:

 1. Kostantiniye Kızıl Elması – İstanbul’un Fethine Destan
 2. Nerede Duruyoruz
 3. Kemâlname
 4. Atatürk’e Sevgilerle Filozofça

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir