Genel

Fuat Azgur Kimdir? Fuat Azgur’un Biyografisi

17 Haziran 2020

1 Mart 1928’de dünyaya gelen şair Ali Fuat Azgur da ülkesine hem bir asker hem de bir bürokrat olarak hizmet vermiş, Ahıskalı bir babanın ve Ardahanlı bir annenin oğlu olarak dünyaya geldi. Babası bir Ahıska sürgünü olan Fuat Azgur’un soyadı Tiflis yolu üzerinde, Kür ırmağının kıyısında yer alan tarihî bir kasabadan gelir. Çocukluğu Ardahan’ın Yalnızçam köyünde devletin tahsis ettiği bir köyde geçti. İlkokulu Ardahan’da okuduktan sonra babasının milli emlak memuru görevi yapmak üzere Kars’a atanmasının ardından ortaokul ve liseyi burada okudu. Liseyi bitirdikten sonra 1947 yılında Mülkiye sınavına girmek için Ankara’ya geldi. İkamet etmek için yanına gittiği Kars Milletvekili Tezer Taşkıran’ın yönlendirmesiyle Kara Harp Okulu’na gitti. 1949 yılında Topçu Teğmen rütbesiyle mezun oldu ve 1951 yılında Kore Savaşına katıldı.

İlk şiirlerini bu esnada kaleme almaya başladı. Savaşın bitiminden sonra Ankara’ya dönü ve 1959 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu ve Yüzbaşı rütbesiyle ordudan ayrıldı. Önce Danıştay yardımcısı olarak mesleğe başladı ve Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü’nü bitirdi. Daha sonra Anayasa Mahkemesi raportörü olarak görev yaptı ve 1971 yılında Danıştay üyeliğine seçildi. 1981 yılında seçildiği HSYK yedek üyeliğinden, Danışma Meclisi üyeliğine seçilmesi üzerine ayrıldı ve Ali Fethi Esener Paşanın Büyük Türkiye Partisi çalışmalarına katıldı. Bu partinin kurucularından ve Genel İdare Kurulu üyelerinden oldu ama partinin Kasım 1983 seçimlerine katılması veto edildi.

Edebi Kişiliği

Şiirleri pek çok konu bakımından değişiklik gösterir ama genel olarak ana vatan özlemi, asker sevgisi, vatan ve yurttaşlık gibi milli ve manevi duyguları işledi.  Gerçekçi ve aruz ve hece ölçüsüyle yazdığı şiirlerde toplumun aynası oldu. Eserlerinde aruz veznini baskındır.

Görevleri

  1. 31 Ağustos 1962 – 9 Haziran 1971 : Anayasa Mahkemesi raportörü
  2. 9 Haziran 1971 – 16 Ekim 1981 : Danıştay üyesi[4]
  3. 1 Haziran 1981 – 16 Ekim 1981 : HSYK yedek üyesi
  4. 15 Ekim 1981 – 6 Aralık 1983 : Danışma Meclisi Kars üyesi

Eserleri

  1. Mehmedim Şiir Kitabı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir