Genel

Feridun Fazıl Tülbentçi Kimdir?

15 Haziran 2020

Feridun Fazıl Tülbentçi yazdığı tarihi romanlar ile adını duyurmuş Türk romancısıdır. Feridun Fazıl Tülbentçi ilkokul ve ortaokul öğrenimini İstanbul’da almıştır. Vefa lisesine başlayan Feridun Fazıl Tülbentçi liseden mezun olduktan sonra Yüksek Ticaret Okulu’nu okumuştur. Eğitim hayatını tamamladıktan sonra Basın Yayın Müdürlüğü’nde memur olarak göreve başlamıştır. Bu görevini 1943 ile 1949 yılları arasında sürdüren yazar Ulus, Cumhuriyet gibi gazetelerin yanı sıra Vatan ve Hürriyet gazetelerinde de çalışmıştır. Bu çalışmaları 1949 ile 1959 yılları arasında sürmüştür. Ünlü yazar edebiyata 1929 yılında şiirle başlamıştır. Varlık dergisi ilk sayısında şiirlerini yayınlamıştır (15 Temmuz 1933).

Feridun Fazıl Tülbentçi Hayatı

Feridun Fazıl Tülbentçi’ın yayınlanan ilk kitabı şiirlerinin derlemesi olan “Sabahtan Bir Saat Evvel” (1932) isimli kitaptır. Bu kitabını “Büyük Harpten Sonrakiler” kitabı takip etmiştir. Bu kitabında da şiir derlemesi yapmıştır (1935). Yazar 1939 yılından sonra şiir yazmayı bırakarak tarihi araştırma ve tarihi romanlar yazma konusuna ilgi duymaya başlamıştır. Yazar tarihi romanları ile geniş kitlere tarihi sevdirmeyi başaran akıcı romanlara imza atmıştır. Ahmet Refik, Reşat Ekrem Koçu gibi isimler ile M. Turhan Tan ve Abdullah Kozanoğlu gibi yazarlar gibi insanlara tarihi sevdiren eserler kaleme almıştır. Yazar tarihe olan ilgisi ile Ankara ve İstanbul radyolarında tarih sohbetleri ve tarih konulu programlar yapmıştır.

Yapmış olduğu programlar ile kendine hayran bırakan Feridun Fazıl Tülbentçi babasının asker olması nedeniyle de tarihe ilgi duymaktadır. Bu programlardan bazıları; Geçmişte Bugün, Kahramanlık Menkıbeleri, Kahramanlar Geçiyor isimli programlardır. Büyük Türk Zaferleri isimli program da bu tarihi radyo programlarından biridir.

Feridun Fazıl Tülbentçi Biyografisi                   

Feridun Fazıl Tülbentçi 1947 yılı ile beraber çeşitli romanlar yazmaya başladı. Romanları ile yeni nesillere tarih bilinci ve sevgisi vermiştir. Serhatlerin Çocuğu Sultan Yıldırım Beyazıt romanı 1947 de çıkmıştır. 1947 de ise Yavuz Sultan Selim Ağlıyor romanı çıkmıştır. 1949’de Barbaros Hayrettin Geliyor romanını yazan Feridun Fazıl Tülbentçi 1950 senesinde Osmanoğulları kitabını yazmıştır. Ardından 1952 senesinde Sultanların Aşkı ve 1954 yılında İstanbul Kapılarında isimli kitapları gelmiştir. Ünlü yazar 1956 yılında Şah İsmail, 1958 yılında Turgut Reis ve 1959 yılında da Cem Sultan kitaplarını yayımlamıştır. Ardı sıra gelen kitapları 1960’da Hürrem Sultan, 1962’de Kanunî Sultan Süleyman ve Şanlı Kadırgalar (1964) isimli kitaplar takip etmiştir. 1982 yılında İstanbul’da hayata gözlerini yuman Feridun Fazıl Tülbentçi Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedilmiştir (5 Ağustos 1982).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir