Genel

Fazıla Atabek Kimdir? Fazıla Atabek’in Biyografisi

15 Haziran 2020

Fazıla Atabek, 1904 yılında İstanbul’un Üsküdar ilçesinde dünyaya geldi. Şair ve roman yazarı olarak bilinir. Babası, 1. Dünya Savaşı şehitlerinden Binbaşı Hüseyin Bey’dir. İlk ve orta eğitimini Samsun’da tamamladı. İlköğretimini Merkez İnas Kız Okulu’nda okudu. 1936 yılında ise çalışma hayatına atıldı. Bankacılık ve öğretmen vekilliği yaptı. Uzun yıllar boyunca Samsun’da yaşadı. Bu süre boyunca çeşitli dergilerde şiir, öykü ve yazılarını yayınladı. İlk şiirleri, kardeşi Behiç ile çıkardıkları 19 Mayıs Dergisi’nde yayınlanmış. Samsunspor’un kadınlar kurulu başkanlığı yapmış ve Atatürk Anılarını Koruma Derneği’nin kurucusudur. Kurduğu derneğe dönemin belediyesi tarafından 1963 yılında ilk fahri müdür olarak atandı. İş hayatı bittikten ve emekli olduktan sonra da İstanbul’a geri dönerek, orada bulunan akrabaları ile birlikte yaşamaya devam etti.

Eserleri

Birçok şiir kitabı ve roman yazan şairin aynı zamanda bir adet öykü kitabı da bulunur. Yazdığı şiirler genellikle hece ölçüsü ile yazılmış şiirlerdir. Hürriyet Gazetesi’nde tefrika edilen romanları da bulunur.

Fazıla Atabek hakkında birkaç antoloji bulunsa da kendisi için kapsamlı bir çalışma şimdiye kadar yapılmadı. Yazmış olduğu eserler ile, Behçet Kemal Çağlar, Kerime Nadir, Nihat Sami Banarlı ve Abdülkadir Karahan tarafından takdir edilmiştir. Uzun yıllar boyunca yaşadığı Samsun’da da ‘’Fazlıa Abla’’ lakabı ile anılırdı.

Yazdığı hikayelerinde genel olarak sevgi, kadın, aşk ve Anadolu temalarını kaleme aldı. Üç romanında ise yasak olan aşk ve karşılıksız ilişkiler doğrultusunda değişen hayatları ele alarak bu temaları işledi. Romanlarında özellikle karakterlerinin duygularını n planda tutmaya çalıştı. Ayrıca çeşitli tesadüflere romanlarında oldukça yer verdi. Genel anlamda romanlarında; kızlık, Anadolu yaşamı, aile sevgisi ve toplumsal baskı gibi konuları ele alıp, bu tarz temalara değindi.

Şiir Kitapları

  • Hatıralar (1946)
  • Pencerem (1947)
  • İçimdeki Arkadaşım (1957)
  • Kırık Çizgiler (1975)

Öykü Kitabı

  • Veda Çiçekleri (1957)

Romanları

  • Bir Gecenin Masalı (1948)
  • Defterimi Kapıyorum (1972)

Şiirlerinde genellikle aile sıcaklığını ve gerçek dostluğu ele alan Fazıla Atabek, aynı zamanda tüm öykülerini de Veda Çiçekleri adlı kitabında bir araya getirerek okuyucularına sundu. Uzun yıllar Samsun’da yaşamasına rağmen sanatçı, 2002 yılında doğdu kent olan İstanbul’da hayata gözlerini kapattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir