Genel

Faik Baysal Kimdir?

13 Haziran 2020

Faik Baysal 1922 yılında Adapazarı’nda dünyaya gelmiştir. Ailesi Romanya’dan göç ederek Türkiye’ye gelmiştir. Gerçek ismi Mustafa Faik olan Faik Baysal annesi, Baysal henüz çocuk yaştayken veremden dolayı vefat etmiştir. Annesini göremeyen Faik Baysal çocukluğunu Adapazarı’nda dedesinin çiftliğinde geçirmiştir.

İlkokul öğrenimine Rehber-i Terakki İlkokulu’nda başlayan Faik Baysal kırılan bir cam yüzünden iki gün sonra bu okulu bırakmıştır. 6 yaşında Saint Joseph Lisesi’ne başlayan yazar ilkokul, ortaokul ve lise öğrenimini burada tamamlamıştır. Ortaokul yıllarında annesinin yokluğunu hissettirmemek için çabalayan babaannesini kaybetmiştir. Bu olaydan oldukça etkilenen Baysal eserlerinde de bu üzüntüsünü yansıtacaktır. 1939 senesinde liseyi birincilikle bitiren Baysal lise dönemlerinde amcasının Burgaz adasındaki yazlığına zaman zaman gitmektedir. Bu ziyaretleri sırasında Sait Faik ile tanışmıştır. Lise bittikten sonra 2. Dünya Savaşı dönemine denk gelen Faik işsiz kalmıştır.

Faik Baysal Hayatı

Ailesi varlıklı olmasına karşın onlarla arası iyi olmadığı için geçim sıkıntısı yaşayan Faik Baysal bu dönemlerde MatmezelElana’nın pansiyonunda kalır. Buradan da yıllar sonra kirayı ödemeden kaçmak durumunda kalmıştır. Yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Edebiyatı Bölümü’nde alan Faik Baysal1941 yılında askerlik hizmetine alınmıştır.

Ankara Topçu Okulunda yedek subay olarak askerlik yapmıştır. Askerlik döneminde Büyük Doğu Dergisi’nde Karıma Mektup isimli şiirini yayınlamıştır. Şiirinde geçen “Gözyaşı yasaktır askere” mısrası nedeni ile yargılanmış ve tutuklanarak cezaevine gönderilmiştir. Bu ceza evinde Orhan Veli de tutuklu haldedir. Orhan Veli ile tanışması Garip şiirine ilgi duymasını sağlamıştır. 1942 yılında gazetelerde çevirmelik yapmıştır. Şirketler ve ansiklopedilerde çevirmenlik yapmıştır.

Faik Baysal Biyografisi

Liselerde Fransızca ve İngilizce öğretmenliği yapan Baysal zengin ailesine muhtaç olmamak ve kendi ayakları üstünde durabilmek için gazete ve dergilerde çalışmıştır. İkinci Dünya Savaşı döneminde yedek subay olarak orduda görev almıştır. İlk romanı olan Sarduvan Orhan Kemal Armağanı ödülüne layık görülmüştür. 1944-1949 yılları arasında Fransızca eğitmenliği görevi ile meşgul olmuştur. Yabancı dil bilmesi sayesindeFaik Baysal özel hoca olarak Fransızca ve İngilizce öğretmiştir.

 Radyo spikerliği yapmıştır. 1945 senesinde Mubahat Hanım ile evlenmiştir. İleride biri çevirmen biri de hekim olan iki çocuğu bu evlilikten dünyaya gelmiştir.1969 yılında Sait Faik Hikâye Armağanı kazanma başarısı göstermiştir. 1984 yılında İnanç dergisi Faik Baysal’ı “Yılın Hikâyecisi” seçmiştir. Fransızcadan birçok roman ve edebi eser çevirisi vardır. GabrielGarciaMarquez’in Nobel Ödüllü öyküsü  “Kırmızı Pazartesi”yi çevirerek Türkçe’ye kazandırmıştır. Faik Baysal, 9 Aralık 2002’de İstanbul’da vefat etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir