Genel

Eşber Yağmurdereli Biyografisi

14 Haziran 2020

Eşber YAĞMURDERELİ, aktivist, şair, senarist ve yazardır. Erzurum’un Tortum ilçesinde 30 Mayıs 1945 tarihinde doğdu. 1951 yılında Ankara’da Ayaş ilçesinde Bünyamin ilkokula başladı. 1955 yılına gelindiğinde havuz kazası geçirerek çocuk yaşta görme engelli haline geldi. Orta öğrenim hayatını görmek üzere 1958 yılında Ankara Körler Okulu’nda giderek burada öğrenim hayatına başlamıştır. Lisede öğrenimini sürdürürken arkadaşları ile birlikte “Aydınlığa Doğru” ismini verdikleri bir dergi yayınladı. Lisede son senesinde William Saroyan’ın “Yoksul İnsanlar” adlı kitabından “Yüreği Dağlarda Olan Adam” hikâyesini oyunlaştırdı. Bu oyun, Bursa Halkevi Oda Tiyatrosunda oynandı.

63 yılında üniversite öğrenimine başlamak için girdiği üniversiteye giriş sınavlarında başarı elde etti. Eşber Yağmurdereli sınavda üçüncü oldu ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğrenime başladı. Eşber YAĞMURDERELİ, arkadaşları olan Ahmet İnan, Arkadaş Zekai Özger, Gürsen Topses, Gün Zileli, Haluk Şahin, Hüseyin Cevahir, Metin Güven ile birlikte Yeni Eylem dergisini çıkardı ve derginin editörlüğünü ve sorumlu yönetmenliğini yaptı.  

Eşber Yağmurdereli Hayatı

Avukatlık stajını sürdürmekteyken bir yandan Hacettepe Üniversitesi Felsefe bölümünün öğretim görevlilerinden Yoanna Kuçuradi’nin özel doktora öğrenciliğini yaptı. 12 Mart 1971 muhtırasından sonra 1973 yılında üniversiteden uzaklaştırıldı. Sonrasında Samsun’da avukatlık mesleğini yapmaya başladı. 1977 yılında Samsun’un ardından Bursa’da avukatlık yaptı ve burada evlendi. 1978 yılında THKP-C’nin Acilciler grubunun kurucusu ve lideri olduğu iddia edilerek tutuklandı. Eşber Yağmurdereli çıkarıldığı Samsun Ağır Ceza Mahkemesi’nde Türk Ceza Kanunu’nunda düzenlenen “Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirme” suçunu işlediği sabit görülerek müebbet hapis cezası aldı. C

ezaevindeyken eserler yazmaya devam etti ve bunları hapishane dışına paylaştı. Bu süreçte yazdığı Pek Firaklı Bir Dağ Masalı adındaki öyküsü ile bir yarışmada ilk ödülünü aldı. Düzenlediği Cezaevi Şiirleri Antolojisi Londra’da İngilizce dilinde yayınlandı.   14 yıl farklı illerde hapis yattıktan sonra 1 Ağustos 1991 tarihinde şartlı salıverilmeyle cezaevinden tahliye edildi.

Eşber Yağmurdereli Kimdir?

Tahliye edilmesinin ardından çok kısa bir süre sonra 8 Eylül 1991’de İnsan Hakları Derneği mitinginde bir konuşma gerçekleştirdi. Bu konuşması nedeniyle 1 yıl 8 ay hapis cezası aldı. Eşber YAĞMURDERELİ daha önce de şartlı tahliye aldığı için aldığı ceza şartlı tahliyeye çevrilemedi ve yasalar gereği daha önce yatması gereken hapis cezasıyla birleştirildi. Eşber Yağmurdereli kamuoyunun tepkisi üzerine serbest bırakıldı. 1996 yılında hapishanede ölüm orucuna başlayan mahkûmların sorunlarını kamuoyuyla paylaştı. 8 Ekim 1996 tarihinde “Barış İçin Bir Milyon İmza” kampanyası başlattı. Bir milyon imzaya ulaşan dilekçeyi 17 Mayıs 1997 tarihinde TBMM’ye verdi. Cezaevindeyken yazdığı Akrep isimli oyunu Ankara Sanat Tiyatrosu’nda sahnelendi. Oyunun sahnelenmesine birkaç gün kala tutuklanıp tekrar salıverildi. Bu oyunla 1998 yılında Sanat Kurumu’nun Bütün zamanların yazılmış en iyi oyunlarında ödülünü aldı. 1999 yılında ise İsmet Kuntay En İyi Oyun Yazarı ödülünü aldı. 2000 yılında Farnsa’dan Ludovic Trarieux ödülünü kazandı. 2001 yılında ise Görme Engelliler Satranç turnuvasında beşincilik kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir