Genel

Ersin Engün Kimdir?

12 Haziran 2020

Ersin Engün 1957 yılında İstanbul’un Adapazarı ilçesinde doğmuştur. İlkokul eğitimini burada Kurtuluş İlkokulu’nda tamamlamıştır. Ortaokul eğitimini Ozanlar Ortaokulu’nda İstanbul’da almıştır. İstanbul kentinde başladığı lise eğitimini de Adapazarı Lisesi’nde başarı ile tamamlamıştır. 1974 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde Makine Mühendisliği bölümüne başlamıştır. Ersin Engün1978 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden kaydını alarak Sevk ve İdare Yüksek Okulu’na kayıt yaptırmıştır. 1981 yılında 12 Eylül döneminde tutuklanarak göz altına alınmıştır. Tutukluğu 10 yıla yakın bir süre sürmüştür. İdam ve müebbet cezaları ile yargılanarak 4.5 yıl ağır ceza mahkumu olarak tutuklu kaldı. 1991 yılının Şubat Ayında beraat ederek özgürlüğüne kavuştu.

Ersin Engün Hayatı

Tutuklu olarak kaldığı uzun yıllarda şiirle ilgilenmeye başlayan Ersin Engün ilk şiirlerini derlediği “Bir Avuç Şiir” isimli kitabını 1987 yılında çıkarmıştır. Belge Yayınları arayıcılığı ile çıkartılan bu şiir kitabını diğer kitapları takip etmiştir. Cencorship isimli dergide şiirleri İngilizce’ye çevrilerek yayınlanmıştır.

İsveç ve Katalonya Pen Klupleri’nde Ersin Engün onursal üye olmaya hak kazanmıştır. Ersin Engün’ün İngilizce’ye çevrilen şiirlerinin yer aldığı Cencorship isimli dergi İsveç’te yayınlanmıştır. Simge Yayınevi ile ikinci kitabı “Gükyangını Ömrümüz” isminde basılmıştır. Ünlü yazarın üçüncü kitabı ise Piya Yayınları’nın çalışmaları ile “Yeniden Haziran” ismi ile okurları ile buluşmuştur. 3 kader arkadaşı ile beraber bu kitabı yazarak okurlarına ulaştırmıştır. Bu ortak çalışmaları Boyut ve Ayrıntı Yayınları aracılığı ile basılmıştır.

Ersin Engün Biyografisi

Ünlü şair ve yazar Ersin Engün’ün birçok şiiri bestelenerek okunmuştur. Ünlü besteci ve müzisyen Ahmet Kaya tarafındanbu şiir bestelemiş ve seslendirmiştir. Ünlü bestekâr Onur Akın tarafından bu şiir bestelenmiş ve söylenmiştir. Mehmet Gümüş ünlü şairin “Gülyangını Ömrümüz” isimli şiiri ve “Fikri Sönmez’e Ağıt” isimli Ersin Engünşiirini bestelemiş ve okumuştur. Çeşitli çeviri çalışmalarına da imza atan Ersin Engün dördüncü kitabı olan “Saklı Kırmızı” İtaki tarafından basılmıştır. “Akıyordu Dere” ve  “Kanat Çırp” isimli şiirleri de birçok sanatçı tarafından okunmuştur. Bu şiirler Mehmet Gümüş tarafından bestelenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir