Genel

Egemen Berköz Kimdir? Egemen Berköz’ün Hayatı

10 Haziran 2020

1941 yılında Zonguldak Ereğli’ de doğmuştur. Türk edebiyatına şair, yazar ve çevirmen olarak yaptığı katkılar ile göze çarpan Egemen Berköz, orta öğrenimini Bolu Lisesinde tamamlamış ve eğitim hayatını Ankara Üniversitesinde sürdürmüştür. Dil Tarih Coğrafya Fakültesi ‘İtalyan Dili Ve Edebiyatı ‘bölümüne kayıt yaptırmış ve buradan 1963 yılında mezun olmuştur. Üniversite yıllarında şiir ve edebiyat ile yakından ilgilenen Egemen Berköz, mezuniyetin ardından Bingöl’ün bir köyünde askerlik görevini yerine getirmiştir. Yedek subay öğretmen olarak yaptığı askerlik görevi hayatına yeni bakış açıları kazandırmıştır. Çevirmenlik mesleğinde kendini geliştirmiş ve Cumhuriyet Ansiklopedisi bünyesinde çeviriler yapmıştır. Metin yazarı olarak da burada meslek hayatını sürdürmüştür. Cumhuriyet Ansiklopedisi için yaptığı çevirilerden sonra reklamcılık sektörüne geçiş yapmıştır. Reklam filmlerine metin yazarlığı yapan Egemen Berköz çeşitli meslekler ile yaşamına devam etmiştir. Şiirleri ile de dikkat çeken Berköz Cumhuriyet Gazetesi kültür bölümü yöneterek sanat yaşamına farklı bir boyut kazandırmıştır. 1959 yılından itibaren şiirleri birçok dergide yayınlanmaya başlamıştır. Dönemin önemli dergilerinden olan Dost, Yelken, Papirüs ve Ataç’ ta farklı şiirleri yayınlanmıştır.

Egemen Berköz’ün Edebi Yaşamı

Döneminin en çok eser üreten isimlerinden bir tanesi olarak edebiyat dünyasında yerini almıştır. İlk çalışmalarında farklı etkilerin yansımaları görülse de İkinci Yeni akımına oldukça yakın durmuştur.Şiirlerinde toplumcu etkiler sıkça görülmeye başlanmıştır. Üniversitede aldığı eğitim ile oldukça başarılı İtalyanca-Türkçe tercümeler yapmıştır. Egemen Berköz 2016 yılında  Necatigil Şiir ödülü almaya hak kazanmış ve önemli bir başarıya imza atmıştır. Ödülü kazanması kadar açıklanan gerekçe de edebiyat hayatı için oldukça önemliydi.

Toplumsal ve bireysel hayatı şiirlerine başarılı bir şekilde yansıtması ve şiirlerinde kendine has bir dil oluşturması ödül alma nedeni olarak sunulmuştur. Sadece şiirlerinde değil çevirilerinde de bu dili kullanan Berköz, 2017 yılında yine bir ödül ile başarılarını taçlandırmıştır. ( Pen Türkiye Şiir ödülü)

Bazı Eserleri

’Çin askeri ah devran’ (1966)

-’Bu Kitapta Sen Nerdesin’ (1981)

-’Yalnız ve Birlikte’ (1985 )

-’Unutma’ ( Şairin toplu şiirleri)

-’Tepelerdeki Şeytan’ (Çeviri, Can Yayınları)

-’Mozart ve Çağı’ (Çeviri, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

-’Xenia’ ( Çeviri, İmge Kitabevi)

-’Senin Köylerin’ (Çeviri, Can Yayınları)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir