Genel

Edip Cansever Biyografisi: Edip Cansever Kimdir?

9 Haziran 2020

Cansever, 8 Ağustos 1928 yılı itibariyle dünyaya gözlerini açmış bir isimdir. Cansever’in hayata veda ettiği tarih ise kayıtlara 28 Mayıs 1986 tarihi olarak geçmiştir. Edip Cansever önemli bir Türk şair olarak karşımıza çıkar. Hayatını şiire veren Cansever, bazı eserleri ile oldukça ses getirmiş bir şahsiyet olarak tanınır.

Buna göre Cansever’in lise öğrenimini İstanbul Erkek Lisesi’nde tamamlayıp mezun olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Cansever, Kapalıçarşı içerisinde turistik eşyalar ve halı ticareti yapmaya başladığı da bilinen bilgiler arasındadır. Cansever’i 1976 yılından sonra ise yalnızca hayatını şiire adamış ve şiirler kaleme almıştır. Bodrum ilinde tatilde olduğu bir süreçte beyin kanaması geçiren Cansever, tedavi edilmesi için getirilmiş olduğu İstanbul’da 28 Mayıs 1986 tarihinde hayata ve sevenlerine veda etmiştir.

Edip Cansever Biyografisi: Edip Cansever Kimdir? Yaşamı Nasıl Geçmiştir?

Edip Cansever’in hayranlarına şairin ilk şiirini 1944 yılında İstanbul Dergisi’nde yayımladığını söyleyelim. Fikirler, Kaynak, Yücel ve Edebiyat Dünyası isimli dergilerde çıkan ilk gençlik yaşında kaleme aldığı şiirlerini “İkindi Üstü” isimli kitabında bir araya getirmiş ve yayımlamıştır. 1951 yılına gelindiğinde ise Cansever, Nokta isimli dergisini çıkarttı. Bu dergi, genç şair ve yazarlar ile tanışmasını sağlamıştır. İlk kitabının üzerinden yedi yıl geçtikten sonra çıkardığı Dirlik Düzenlik kitabı, bu dönemin ürünü olarak karşımıza çıkar. Bu kitaptaki şiirler içerisinde düşünceyi dil içinde eritmeye çalışmış olan Cansever’de özlü bir söyleyiş, çarpıcı bir biçin arayan ve de toplumsal noktada eleştiri için mizahı kullanan bir tutum görülmüştü.

Cansever’in hayatına dair bir başka bilgi gösteriyor ki; Cansever, 1957 yılında yayınlanmış olan Yerçekimli Karanfil ile kendine has bir şiir evreni kurmayı başarmıştır. Ayrıca Cansever, İkinci Yeni akımının da özgün örneklerini veren bir isim olarak bilinir. Yeni Dergi, Yenilik ve Pazar Postası gibi dönemin önemli sanat yayınlarında şiirsel canlılık katan şair isimlerden biri olmuştur. Şiirlerindeki sevinç, zaman içerisinde yerini bunalıma ve toplumsal eleştirilerinin kaygısı yerini yıkıcı bir umutsuzluk duygusuna bırakmıştır. “Dize işlevini yitirdi.” Deyip yeni arayışlara yönelen Cansever, şiirleri içerisinde tiyatrodan esinlenen diyaloglar kurmaya başlamıştır. Bu dönemin ürünleri arasında Tragedyalar, Nerde Antigone ve Çağrılmayan Yakup eserleri yer alır. Ancak

İkinci Yeni akımı içerisindeki kimi şairler gibi anlamsızlığı savunmamıştır. Cansever şiirlerinde birbirinden farklı imgeler kullanırken dahi düşünce ögesini geri planda bırakmamıştır. Ayrıca Cansever kaleme almış olduğu yapıtlarında tutarlı bir bütünlük oluşturabilmeyi de başarmış bir şairdir. Bununla beraber kaleme aldığı şiirlerde düzyazı olanaklarını da kullanmadan geri kalmamıştır.

Edip Cansever Biyografisi: Edip Cansever Kimdir? Eserleri Nelerdir?

En çok da şiir kitabı yayınlamış olan şair, yazdığı hikâye ve öyküleri ile de dikkatleri üzerine toplamayı başarmış bir yazardır. Ancak şiir kitapları çok daha fazla sayıda karşımıza çıkar. Cansever, farklı üslubuyla kaleme aldığı şiirlerini, toplam 17 adet kitapta yayınlamış ve sevenleri ile buluşturmuştur. Aşağıda Cansever’in hem şiir kitaplarının hem hikâye ve öykülerinin hem de bu eserleri sayesinde kazanmış olduğu ödüllerin isim ve tarihlerini bulabilirsiniz.

Şiir Kitapları:

İkindi Üstü (1947)Dirlik Düzenlik (1954)Yerçekimli Karanfil (1957)Umutsuzlar Parkı (1958)Petrol (1959)Nerde Antigone (1961)Tragedyalar (1964)Çağrılmayan Yakup (1966)Kirli Ağustos (1970)
 1. Sonrası Kalır (1974)
 2. Ben Ruhi Bey Nasılım (1976)
 3. Sevda ile Sevgi (1977)
 4. Şairin Seyir Defteri (1980)
 5. Yeniden (1981)
 6. Bezik Oynayan Kadınlar (1982)
 7. İlkyaz Şikayetçileri (1984)
 8. Oteller Kenti (1985)

Hikâye ve Romanları:

 1. Gül Dönüyor Avucumda (Ölümünden sonra, 1987)
 2. Şiiri Şiirle Ölçmek: Şiir Üzerine Yazılar, Söyleşiler, Soruşturmalar. Hazırlayan: Devrim Dirlikyapan. Yapı Kredi Yayınları, 2009.

Ödülleri:

 1. 1958 Yeditepe Şiir Armağanı: “Yerçekimli Karanfil” 
 2. 1977 Türk Dil Kurumu Şiir Ödülü: “Ben Ruhi Bey Nasılım”
 3. 1981 Sedat Simavi Edebiyat Ödülü: “Yeniden”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir