Genel

Eda Keskin Biyografisi: Eda Keskin Kimdir?

9 Haziran 2020

Keskin, 20 Kasım 1983 tarihinde Bolu ilinde dünyaya gelmiş bir isim olarak karşımıza çıkar. Eda keskin genç yaşta olmasına rağmen oldukça önemli işlerde görev almış ve bununla beraber yazar ve şairliği ile adını duyurabilmiş bir isimdir. Her kesim tarafından tanınıyor olmasa da edebi hayatı içerisinde belli bir kesimi yakalamayı başarmıştır. Bu doğrultuda üç tane de kitap yazmış ve yayımlamıştır.

Edebiyat çevrelerinde hem yazar hem de şair olarak bilinen Keskin, 1983 doğumlu ve dolayısıyla 37 yaşındadır. Genç şair ve yazarlar arasında adını geçirmeyi başaran Keskin, ilk ve orta öğrenimini Bolu İzzet Baysal İlköğretim Okulu’nda bitirmiştir. Keskin lise öğrenimini ise Ankara Bahçelievler Deneme Süper Lisesi’nde tamamlamıştır. Üniversite tahsili için ODTÜ’yü kazanan Keskin, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) Mühendislik Fakültesi bünyesinde Çevre Mühendisliği Bölümü’nü okumuş ve mezun olmuştur. Yüksek Lisans çalışmasını da yine aynı üniversitede Felsefe Bölümü’nde tamamlayabilmiştir. Ayrıca Lacivert, Nikbinlik, Yaşayan Yarın ve Sanat Cephesi isimli dergiler içerisinde çeşitli görevler almıştır.

Eda Keskin Biyografisi: Eda Keskin Kimdir? Eserleri Nelerdir?

Keskin’in kaleme almış olduğu kitapları az sayıda olsa da, diğer öykü, şiir ve denemelerini pek çok dergide yayınlatmayı başarmıştır. Öykü, şiir ve denemelerinin yayınlanmış olduğu farklı dergilerin isimleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Çağdaş Türk Dili, Patika, Akatalpa, Lacivert, Ünlem, Nikbinlik, Berfin Bahar, Deliler Teknesi, Mor Taka, Dil İm, Ekin Sanat, Andız, Sanat Cephesi, Pia, Denizsuyukasesi, Onaltıkırkbeş. 

Eda Keskin Biyografisi: Eda Keskin Kimdir? Eserleri Nelerdir?sorusuna yanıt olarak Keskin’in kaleme almış olduğu üç farklı kitaptan bahsedeceğiz. Ancak bu kitapları dışında Keskin, pek çok çeviri çalışması da yapmıştır. Ayrıca genç yazar Keskin, Dil Derneği’ne ve Pen Türkiye’ye üye olan bir isimdir. İlk kitabı ise Susmak Kadın ve Zaman ismiyle yayınlanmış olan kitabıdır. Eda Keskin’in kaleme aldığı farklı konularda yazılmış olan bu üç eseri ikişer yıl arayla basılmıştır. Keskin’in bu üç farklı eserini şu şekilde sıralayabiliriz:

ŞİİR: Adı Sevgi Olmalı (2004), Susmak Kadın ve Zaman (2008).

MESEL: Barış Ağacı (2006).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir