Genel

Ece Ayhan Biyografisi: Ece Ayhan Kimdir?

8 Haziran 2020

Ece Ayhan Biyografisi: Ece Ayhan Kimdir?Ece Ayhan ismiyle tanıdığımız yazarın soyadı ise Çağlar şeklindedir. Tam adı Eda Ayhan Çağlar olan yazar, hem bir şair hem bir etikçi hem de İkinci Yeni şiir akımının öncülerinden biri olarak karşımıza çıkar. Ece Ayhan, 10 Eylül 1931 tarihinde İzmir’de dünyaya gelmiş ve hayatı 12 Temmuz 2002 yılında sona ermiştir. Annesi ise Ayşe Hanım adında bir zattır

Ece Ayhan Biyografisi: Ece Ayhan Kimdir? Sorusuna yanıt aradığımız bu yazıda Ayhan hakkında şu bilgilere de yer vermek gerekiyor. 1932 senesinde Küre’ye mal müdürü olmak üzere atanan Behzat Bey, 1933 yılına kadar devam ettiği bu görevinden istifa etmiş, Çanakkale iline yerleşmiş ve bir avukatın arzuhalcilik görevini üstlenerek ailesini burada geçindirmeye çabalamıştır. Ece Ayhan, ilkokul öğrenimine 1938 yılında Eceabat’ta başlamış, ikinci sınıfa geldiğinde ise Çanakkale’nin İstiklal İlkokulu’na geçmiştir.

Ece Ayhan Biyografisi: Ece Ayhan Kimdir? Okul Yılları Nasıl Geçmiştir?

Ece Ayhan Biyografisi: Ece Ayhan Kimdir? Okul Yılları Nasıl Geçmiştir? Bu soruların cevapları için yazımızın bu kısmında Ayhan’ın ilkokul yıllarından sonraki eğitim hayatından kesitler vereceğiz. Bu doğrultuda Ayhan’ın ortaokulu Vefa Lisesi karşısında olan Zeyrek Ortaokulu’nda ve lise eğitimini ise Taksim Lisesi’nde tamamladığını söyleyebiliriz. Daha sonrasında yüksek öğrenimine 1953 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde devam eden Ayhan, buradan 1959 yılında mezun olmuştur.

Ece Ayhan Biyografisi: Ece Ayhan Kimdir? Okul Yılları Nasıl Geçmiştir?

Ayhan, üniversiteden mezun olduğu 1959 yılında İstanbul maiyet memurluğunda staja başlamış ve ardından kaymakamlık kursunu bitirmiştir. 1963 yılında Alaca’da kaymakamlık ve belediye başkanlığı görevine atandığı da bilinen bilgiler arasındadır. Ayrıca aynı yıl tek çocuğu olan Ege dünyaya gelmiştir. 1964 yılında Tuzla Piyade Okulu’nda yedek subay öğrenci konumunda başlamış olduğu askerlik hizmetini de tamamlamıştır. 1965 yılına gelindiğinde de Çardak (Denizli) kaymakamlığı görevine atanır.

Ece Ayhan Biyografisi: Ece Ayhan Kimdir? Kariyer Adımlarını Nasıl Atmıştır?

Ece Ayhan Biyografisi: Ece Ayhan Kimdir? Kariyer Adımlarını Nasıl Atmıştır? Ece Ayhan’ın kariyeri ile ilgili bilgilere yer vereceğimiz bu bölüm, sevenlerinin merakını giderecektir… Disiplinli bir hayat tarzı benimseyen ve aynı disipline tavırda memurluk hayatını sürdüren Ayhan,  edebiyat çevrelerinde günümüzde bile “Hırçın Şair” ve “Huysuz Şair” lakapları ile anılmaktadır. Ancak bunlar Ece Ayhan’ın yaradılış özellikleri ve düşünce tarzıyla hiç bağdaşmayan olgulardır. 1966 yılında devlet tiyatrosundan ayrılan Ece Ayhan, İstanbul’a taşınıp hayatını orada sürdürmeye başlamıştır.

Kısa aralıklarla pek çok iş değiştiren sanatçının İstanbul’da bulunduğu işler arasında şunlar yer almaktadır: Meydan Larousse ansiklopedisinde yazarlık, Genç Sinema Grubu’nda yöneticilik, Sinematek ve Yeni Sinema Dergisi’nde müdürlük, Ağaoğlu Yayınevi’nde kısa bir zaman redaktörlük… Kanser hastalığına tutulan eşi Deniz Hafize Hanım’ı 1968 yılında kaybeden şair, ekonomik durumunun kötüleşmesi ve yaşının küçük olması sebepleri ile oğlunun bakımını eşinin anne ve babasına bırakmak durumunda kalmıştır.

Ece Ayhan Biyografisi: Ece Ayhan Kimdir? Hastalık Dönemi Nasıl Geçmiştir?

Ece Ayhan Biyografisi: Ece Ayhan Kimdir? Hastalık Dönemi Nasıl Geçmiştir? Bu başlığımız altında ünlü şair Ayhan’ın yaşamış olduğu hastalık sürecinden ve ölüme nasıl adım adım yakınlaştığından bahsedeceğiz. Ayhan, 1974 yılından ölümüne dek beyninde oluşan tümörün sebep olduğu birtakım hastalıklarla uğraşmıştır. Sağ gözünde hasara ve sağ kulağında işitme kaybına neden olmuş olan tümör, dünyaca ünlü olan beyin cerrahı Prof.Dr.GaziYaşargil’in ameliyatları sonrasında ölümcül olmaktan kurtarılmıştır. Ancak tümörün vücudundaki diğer organlarda oluşturduğu hasarlar, şaire hayatı boyunca sıkıntı vermiştir.

Büyük bir ekonomik sıkıntıda yaşamakta olan şair, Çanakkale Belediye Başkanlığı’nın yapmış olduğu bazı yardımlardan yararlanabilir. Belediyenin geçici işçi kadrosu içerisine alınarak sosyal güvenliğine kavuşabilmesi sağlanmış ve bu sayede SSK hastanesinde ücretsiz şekilde tedavi görebilmiştir. Ancak sağlığının her geçen gün bozularak devam etmesi ve bacaklarının felç olması üzerine, yakın bir şair dostu olan Metin Üstündağ ona yardımda bulunmuş ve Ağustos 1999 tarihinde Ayhan’ı Çapa Tıp Fakültesi’ne yatırabilmiştir. Buradaki tedavisi SSK tarafından karşılanmıştır. Ancak sigorta dışında olan kurumlarda görmüş olduğu tedavilerin giderlerini, bazı arkadaşları ve beraberinde eserlerinin yayın hakkını almış olan Yapı Kredi Yayıncılık karşılamıştır.

Ece Ayhan Biyografisi: Ece Ayhan Kimdir? Hastalık Dönemi Nasıl Geçmiştir? Sorusuna cevaben vereceğimiz bilgilere devam ettiğimizde şunlar karşımıza çıkmaktadır. Ayhan, İstanbul’da öncelikle Maltepe Huzurevi’ne ve daha sonrasında da şair arkadaşı ve dönemin başbakanı olan Bülent Ecevit’in isteği üzerine bakım ve tedavi kapasitesi daha yüksek olan Özel Acıbadem Huzurevi’ne yerleştirilmiştir. Bu süre içerisinde Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde, Haseki Hastanesi’nde, Haydarpaşa Hastanesi’nde, Şişli Osmanoğlu Kliniği’nde, Central Hospital’da ve son olarak da Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yatılı olarak tedaviler görmüştür.

Ece Ayhan Biyografisi: Ece Ayhan Kimdir? Hastalık Dönemi Nasıl Geçmiştir?Sorusuna yanıt verdiğimiz bu bölümde Ayhan’ın tüm bu tedavi süreçlerinin sonunda felçten kurtulup ayağa yeniden kalkabildiğini de belirtmek gerekir. 12 Temmuz 2002 tarihinde hastalandığı için kaldırıldığı Eşrefpaşa Hastanesi’nde hayata veda etmiştir. 16 Temmuz 2002 tarihinde ise Çanakkale ilinin Eceabat ilçesi Yalova köyünde şair, toprağa verilmiştir.

Ece Ayhan Biyografisi: Ece Ayhan Kimdir? Eserleri Nelerdir?

Ece Ayhan Biyografisi: Ece Ayhan Kimdir? Eserleri Nelerdir?sorusuna cevap arayanlar yazımızın bu kısmında Ayhan’ın uzun ve türlü sıkıntılarla dolu hayatı içerisinde hangi eserleri kaleme aldığını inceleyebilirler. Ece Ayhan, bir yandan yıllarca çalışmış, diğer yandan yıllarca beyninde oluşmuş tümör yüzünden türlü rahatsızlıklar yaşamıştır. Hayatının son dönemlerinde ekonomik sıkıntılar da yaşamış olan Ayhan, düzenli bir hayatı benimseyememiş bir şahsiyettir. Ancak tüm bu düzensiz ve karmaşık hayatı içerisinde şiire olan düşkünlüğü devam etmiş ve çok sayıda şiir yazıp pek çok şiir kitabı yayımlamıştır. Ayhan’ın basılmış bu şiir kitapları arasında şu eserler sıralanır:

 1. Kınar Hanım’ın Denizleri
 2. Devlet ve Tabiat
 3. Yort Savul (Toplu Şiirler, 1977)
 4. Bakışsız Bir Kedi Kara
 5. Sivil Şiirler
 6. Son Şiirler
 7. Çok Eski Adıyladır
 8. Çanakkaleli Melâhat’a İki El Mektup ya da Özel Bir Fuhuş Tarihi
 9. Bütün Yort Savul’lar!
 10. Zambaklı Padişah
 11. Bütün Yort Savul’lar!
 12. Ortodoksluklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir