Genel

Dursun Ali Erzincanlı Biyografisi: Dursun Ali Erzincanlı Kimdir?

7 Haziran 2020

Dursun Ali Erzincanlı 1969 yılı itibariyle Türkiye’nin Erzurum ilinde dünyaya gelmiş bir dadaş olarak bilinmektedir. Erzincanlı hem bir sanatçı hem de bir şair olarak karşımıza çıkan bir şahsiyettir. Genellikle dini konular üzerine eğilen Erzincanlı’nın bugüne dek çıkardığı şiir albümleri ile belli bir izleyici/dinleyici kitlesi yakalayabildiğini de söylemek mümkündür. İlk öğrenimini Abdurrahman Şerif Beyguİlöğretim okulunda tamamlamıştır. Buradaki öğrenimini bitirdikten sonra ise bir kısmı Gürcükapı Camii’nde diğer kısmı da Erzurum Müftülüğü’nde olmak üzere tam 3 sene boyunca Kur’an kursu talabeliği yapmıştır.

1992 yılına gelindiğinde ise İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arşivcilik Bölümü’nü kazanmış ve bunun ardından ailesi ile beraber “Hayallerimin Şehri” dediği İstanbul’a gelmiştir. Böylece hikâyesi başlamıştır. Bir sonraki başlık altında Erzincanlı’nın hikâyesini detayları ile aktaracağız.

Dursun Ali Erzincanlı Biyografisi: Dursun Ali Erzincanlı Kimdir? Hikâyesi Hakkında…

Erzincanlı, üniversite öğreniminin ilk senesinde yönetmen olan Mesut Uçakan’ın yanında çalışmaya başlar. Ayrıca Kelebekler Sonsuza Uçar ve Ölümsüz Karanfiller isimli sinema filmlerinin sanat gruplarında yer almıştır. Özel radyoların yayın hayatına başlamasının ardından kısa bir süre sonra da Moral Fm’de program sunmaya başlamıştır. Tam 15 sene süren bu radyo programcılığının 10 senesi “Moral Fm”de, 5 senesi ise “Radyo 15”te geçmiştir.

Bu albüm “En Sevgili”ye adıyla başlayacak olan bir serinin ilk albümü olarak çıkmıştır. Hz. Muhammed (s.a.v.)’in yaşamını konu edinen bu şiir albümlerinin sekizincisi ise “Adın Geçer” isminde 2009 senesinde ortaya çıkmıştır. Ayrıca Erzincanlı, yönetmen koltuğunda Nazif Tunç’un oturduğu “Veysel Karani” ve “Rabia” sinema filmlerinde başrol oyuncusu olarak rol almıştır. Bununla beraber Erzincanlı’nın evli ve üç evlat babası olduğu bilinmektedir.

Dursun Ali Erzincanlı Biyografisi: Dursun Ali Erzincanlı Kimdir? Eserleri Nelerdir?

Dursun Ali Erzincanlı Biyografisi: Dursun Ali Erzincanlı Kimdir? Eserleri Nelerdir? başlığı altında ünlü şair ve sanatçı Erzincanlı’nın bugüne dek çıkardığı kitaplardan, şiir albümlerinden ve oynamış olduğu filmlerden bahsetmek istiyoruz. Erzincanlı’nın peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)’in hayatını konu alan pek çok şiir albümü çıkarmasının yanı sıra aynı zamanda bir çok şiir kitabı kaleme aldığı da bilinmektedir. Şiir kitaplarında kaleme almış olduğu şiirleri de yine aynı temalı olarak Hz. Muhammed (s.a.v.)’den bahsetmektedir. Dini temalar etrafında gezinen Erzincanlı, ayrıca bazı anlatı eserleri ile de tanınır. Erzincanlı’nın sevenlerine zevkle dinleyebilecekleri ve keyifle okuyabilecekleri  bu eserleri şu şekilde sıralayabiliriz:

       Şiir Kitapları:

 1. Körpe Tutkular
 2. Gecenin Şiiri
 3. Sen Yoktun Efendim
 4. En Sevgili’ye

Anlatıları:

 1. Delaliül Nur
 2. Delaliül Hayrat

Bant Tiyatroları:

 1. Kınalı Kuzular
 2. O Geliyor

Şiir Albümleri:

 1. En Sevgiliye 1
 2. En Sevgiliye 2
 3. En Sevgiliye 3
 4. En Sevgiliye 4
 5. En Sevgiliye 5
 6. En Sevgiliye 6
 7. Kutlu Doğum
 8. En Sevgiliye 7
 9. Af Makamına
 10. En Sevgiliye 8

Televizyon Filmleri:

 1. Veysel Karani
 2. Rabia

Dursun Ali Erzincanlı Biyografisi: Dursun Ali Erzincanlı Kimdir? Şiirden Maksat…

Dursun Ali Erzincanlı Biyografisi: Dursun Ali Erzincanlı Kimdir? Şiirden Maksat derken, şiirin aslında sadece peygamberimizi ve Allah’ı anmak amacıyla yazılabileceğini ve o vakit insana bu şiirlerin büyük bir haz verip büyük bir mutluluk yaşatacağını dile getiriyor. Ayrıca sözlerine şu şekilde devam ediyor ve şiir yazmaktaki maksadını özetlemiş oluyor: “İşte bunu aynı güzellik ve açıklık ile anlatabilmek ve yaşatabilmektir amacımız!”.

Dursun Ali Erzincanlı Biyografisi: Dursun Ali Erzincanlı Kimdir? Şiirin Anlamı…

Dursun Ali Erzincanlı Biyografisi: Dursun Ali Erzincanlı Kimdir? Şiirin Anlamı başlığımız altında yazımızın bu bölümünde Erzincanlı’nın şiire nasıl bir anlam yüklediğini, onun için şiirin ne demek olduğunu, ilk şiir deneyimi ile beraber anlatacağız. Şiir anlama geliyor Erzincanlı için? Bu sorunun cevabı için ilkokul yıllarına gitmesi gerektiğini söyleyen Erzincanlı, Türkçe derslerindeyken öğretmenin hep bir metin okutmasını beklediğini dile getiriyor. Okumayı çok sevdiğini ifade eden Erzincanlı, okurken kendi sesini duyduğunda değişik bir duygu hissettiğini de sözlerine ekliyor. Hatta bu noktada Erzincanlı, kulağını kapatıp kendi iç sesini, sanki radyodan dinliyormuş gibi yaparak metin okuma denemeleri yaptığını da belirtiyor. Daha sonrasında ise Erzurum’da üç yıl boyunca Kur’an Kursu dönemi olduğunu söylüyor. Burada hafızlık için çalışan Erzincanlı, o dönemlerde İmam Hatip Liseleri’nin kapatılacağına dair bir karar çıktığını, ancak babasının gayretle onu İmam Hatip’e yazdırabildiğini ifade ediyor.

Dursun Ali Erzincanlı Biyografisi: Dursun Ali Erzincanlı Kimdir? Şiirin Anlamı üzerine yoğun düşünceler besleyen Erzincanlı, ardından liseye başladığını ancak üç yıl geç gittiği için hemen herkesten büyük olduğunu belirtiyor. Tabii bu nedenle de sesinin daha kalın olduğunu, metin okumaları, okul müsamerelerinde sunuculuk gibi görevlerde kendisinin seçildiğini anlatıyor. Orta ikinci sınıfa geldiğinde bir ara bir arkadaşının ödül kazandığı şiirini, ona gösterdiğinden bahseden Erzincanlı, o şiiri gördükten sonra şöyle dedim, diyor: “Ben de yazarım!”. Ardından da hemen eve gidip ilk şiirini kaleme aldığını sözlerine ekliyor.

Dursun Ali Erzincanlı Biyografisi: Dursun Ali Erzincanlı Kimdir? Radyo Tecrübeleri Nelerdir?

Dursun Ali Erzincanlı Biyografisi: Dursun Ali Erzincanlı Kimdir? Radyo Tecrübeleri Nelerdir? başlıklı bu kısımda Erzincanlı’nın yol aldığı radyo serüveninden kesitler sunacağız. Erzincanlı’ya göre bir radyo ya da televizyonda görev alması bile bir hayal gibiydi. Ancak Allah o hayali gerçekleştirdi, diyen Erzincanlı, Moral Fm’de bu serüvenine başladığını dile getirdi. Bir istek programıydı ve beş altı saat boyunca istekler alıyorduk, diyen Erzincanlı, aynı zamanda dinleyici ile telefon görüşmeleri yaptıklarını da sözlerine ekliyor.

Dursun Ali Erzincanlı Biyografisi: Dursun Ali Erzincanlı Kimdir? Radyo Tecrübeleri Nelerdir? bölümünde Erzincanlı’nın “Gecenin Sesi” ve “Ferzan” gibi programlar derken, yavaş bir şekilde işin tasavvufa ve peygamberimizin hayatına doğru varmaya başladığını söyleyebiliriz. Ayrılık, anne, aşk ve gurbet konulu şiirler okuyan Erzincanlı, peygamberimizle ilgili şiirlere gelince muhteşem bir tat aldığını da dile getirmektedir. Hatta bu noktada zamanla diğer şiirlerden lezzet almamaya başlamıştır. Hele Arif Nihat Asya’dan ve Nurullah Genç’ten naatlar okuduğunda bitirip bitirip tekrar tekrar okumak istediğini belirtir. Böylece programlarının zaman içerisinde sadece Efendimiz (s.a.v.)’e dair bir program olmaya başladığını ifade ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir