Genel

Dost Körpe Biyografisi: Dost Körpe Kimdir?

7 Haziran 2020

Dost Körpe hem Türk yazarlar arasında yer alan hem şair kişiliği ile tanınan hem de pek çok eseri dilimize tercüme eden bir çevirmen olarak karşımıza çıkıyor. Körpe, 1972 yılında İstanbul şehrinde dünyaya gözlerini açmış bir isimdir. Öğrenimini çok iyi okullarda sürdürmüş olan Körpe, özellikle de çeviri alanında ortaya koyduğu eserleri ile dikkat çekmektedir.

1972 yılında dünyaya gelmiş olan Körpe, üniversite öğrenimini üst düzey kalitede bir üniversite kurumu olan Boğaziçi Üniversitesi’nde İş İdaresi Bölümü’nde tamamlamıştır. Ayrıca bunun dışında bir de İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde eğitim görmüş olması ile de dikkat çekmektedir. Körpe pek çok dergi ve yayında şiirlerini, deneme ve öykülerini yayımlamıştır.

Dost Körpe Biyografisi: Dost Körpe Kimdir? Eserleri Nelerdir?

Pek çok kitabı Türkçe diline tercüme etmesinin yanı sıra Körpe’nin bir de kendi diliyle kaleme aldığı eserleri bulunuyor. Ayrıca eserleri dışında pek çok şiir, deneme ve öykü türündeki yapıtlarını, pek çok dergi ve yayında yayımladığını da eklemek gerekir.

Dost Körpe Biyografisi: Dost Körpe Kimdir? Eserleri Nelerdir? hakkında şu bilgilere yer verebiliriz: Körpe, 1993 yılı itibariyle “Zaman Sona Ermeli” isimli kitabını yayımlamıştır. Bu ilk kitabının ardından bir süre sonra ise “Kıyı” ve onun ardından da “Günah Yiyen” isimli 2. ve 3.kitaplarını kaleme almış ve yayımlatmıştır. Bu kitapların ardından gelen 4.kitabı ise “Nötralizör” adında 2010 yılı itibariyle yayımlanmıştır.

Dost Körpe Biyografisi: Dost Körpe Kimdir? Çevirileri Nelerdir?

İlk olarak Körpe’nin 100’ü aşkın sayıda tercüme etmiş olduğu ve yayımlattığı çeviri kitapları olduğunu belirterek söze başlayabiliriz. Bu alanda vermiş olduğu çalışmalar, tercüme alanında ün yapmasını ve değer kazanmasını da sağlamayı başarmıştır.

1972 senesinde İstanbul’da dünyaya gelen Körpe, öğrenim hayatına Boğaziçi Üniversitesi İş İdaresi Bölümü’nde başlamış olsa da daha sonradan bu üniversiteden ayrılıp İstanbul Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı okumuştur. Bu sayede de çeviri alanına giriş yapmıştır ve pek çok ünlü yazarın roman ve hikâyelerini dilimize tercüme ederek yayımlatmıştır. Kitaplarını tercüme ettiği söz konusu yazar ve şair isimler arasında şunlar yer alır: Edgar Allan Poe, Philip K.Dick, SylviaPlath, HowardPhillipsLovecraft, PercyByssheShelley, Henry James, E.Dinkinson, W.Blake, J.K.Rowling ve John MaxwellCoetzee… Ayrıca İthaki Bilimkurgu Klasikleri Dizisi için 5 adet roman çevirisi de yapmıştır.

Dost Körpe Biyografisi: Dost Körpe Kimdir? Çevirileri Nelerdir? başlığı altındaki bu bölümde bahsedebileceğimiz bilgilerden bir diğer ise Körpe’nin bunlarla beraber bir de editörlük deneyimi sağladığıdır. Ayrıca Ahmet Asaf mahlası ile müzik kitapları da kaleme almıştır. Çeşitli dergi ve yayınlarda yayınlanmış olan şiir, öykü, çeviri, deneme ve fragmanlarının yanı sıra 100’e yakın sayıda çeviri kitabı olduğu da bilinmektedir. Bu çeviriler arasında yer alan bazı kitaplar şu şekilde sıralanabilir:

  • Kitap Adı: Dune/ Yazarı: Frank Herbet/ Çeviri: Dost Körpe/ Yılı:2015.
  • Kitap Adı: Dune Mesihi/ Yazarı: Frank Herbet/ Çeviri: Dost Körpe/ 2016.
  • Kitap Adı: Dune Çocukları/ Yazarı: Frank Herbet/ Çeviri: Dost Körpe/ Yılı: 2016.
  • Kitap Adı: Dune Tanrı İmparatoru/ Yazarı: Frank Herbet/ Çeviri: Dost Körpe/ Yılı: 2017.
  • Kitap Adı: Fahrenheit 451/ Yazarı: Ray Bradbury/ Çeviri: Dost Körpe/ Yılı: 2018.
  • Kitap Adı: Barbarları Beklerken/ Yazarı: J.M.Coetzee/ Çeviri: Dost Körpe/ Baskı:1.Baskı.
  • Kitap Adı: Yavaş Adam/ Yazarı: J.M.Coetzee/ Çeviri: Dost Körpe.
  • Kitap Adı: Bir Başyapıtın Öyküsü/ Yazarı: Henry James/ Çeviri: Dost Körpe.
  • Kitap Adı: Barbarları Beklerken/ Yazarı: J.M.Coetzee/ Çeviri: Dost Körpe / Baskı:2.Baskı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir