Genel

Doğan Ergül Biyografisi: Doğan Ergül Kimdir?

7 Haziran 2020

Ergül, üniversite öğrenimini Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesindeki Mimarlık Fakültesi’nde Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde okuyarak tamamlamıştır. Mimarlık Fakültesi’nde okuyan Ergül, söz konusu üniversiteden 1992 yılında mezun olmuştur. Doğan Ergül’ün ölüm tarihi ise 2 Haziran 2007 olarak geçmektedir. Son dönemlerin şairleri arasında yer alan Ergül, İstanbul’da vefat etmiş ve gözlerini hayata yummuştur.

Doğan Ergül Biyografisi: Doğan Ergül Kimdir? Eserleri ve Çalışmaları Nelerdir?

Mimarlık Fakültesi’nden 1992 yılında mezun olan Ergül, mezuniyetinden sonraki süreçte ilk kaleme aldığı şiirleri, Şiir Oku Dergisi içerisinde yayımlatmıştır. Ergül’ün kaleme aldığı pek çok şiir vardır ve bu şiirler, kelimelerin enteresan dizimi ile yazılmış kendine has bir üslupla kaleme alınmış şiirlerdir. Genelde hece ölçüsü kullanmayan şair, son yılların daha çok tercih edilen ölçüsü serbest ölçü ile yazmaktadır.

Farklı tarzda şiirler kaleme almış olan Ergül’ün en bilindik şiirlerinin yayımlandığı dergiler arasında şunlar göze çarpmaktadır: İskenderiye Yazıları, Şiir Oku, Üç Nokta, Başka, E, Öteki-siz, Islık, Akatalpa, Şiir Ülkesi, Sonra Edebiyat Dergileri… Hayatı boyunca pek çok şiir kaleme almış olan Ergül, ne yazık ki; kanser hastalığına yakalandıktan sonra 2 Haziran 2007 tarihinde vefat ederek hem edebî hem de dünyevî hayatına veda etmiştir. Doğan Ergül’ün kaleme almış olduğu eserleri arasında ise şu kitaplar yer alır:

Kitapları:

  • Aşkın ve Suların Öğleni, Babil Yayınları, 2005.
  • Uykulu Yağmur, Yitik Ülke Yayınları, Haziran 2007.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir