Genel

Dilber Ay Biyografisi: Dilber Ay Kimdir?

6 Haziran 2020

Dilber Ay diye tanıdığımız bu müzik sanatçısının asıl soyadı “Karakaş” şeklindedir. Sanat hayatı içerisinde Ay soyadını kullanan sanatçı, 1 Ocak 1956 tarihinde Kahramanmaraş ilinde dünyaya gelmiştir. 1956 senesinde doğan Ay, 29 Nisan 2019 tarihinde Ankara’da hayata veda etmiş, vefat etmiştir. Geçtiğimiz yıl sevenlerine veda eden Ay, hem Türk Halk Müziği sanatçısı hem söz yazarı hem de sunucu ve oyuncu olarak karşımıza çıkmaktaydı.

Dilber Ay Biyografisi: Dilber Ay Kimdir? sorusu üzerine verebileceğimiz bilgiler arasında müzik sanatçısı ve yorumcusu olan Ay’ın Kureyşan aşiretine mensup olduğunu da dile getirmiş olalım. 1956 yılında Maraş’ta doğan sanatçı, Maraş’ın Pazarcık ilçesinde Kürt ve Yörük bir ailenin evladı olarak dünyaya gözlerini açmıştır.

Dilber Ay Biyografisi: Dilber Ay Kimdir? Hayatı Nasıl Geçmiştir?

Ay’ın hayatına baktığımızda Maraş’ın Pazarcık ilçesinde dünyaya geldiğini ve aslen hem Yörük hem de Kürt olduğunu görmekteyiz. Yine doğduğu şehir olan Kahramanmaraş ilinde ilkokul 3.sınıfa kadar okumuş olduğunu söyleyebiliriz.

Ay, Düzce’de de okula devam edememiş ve çok küçükken 13 yaşında yaşlı bir adam ile evlendirilmiştir.. Bu doğrultuda Dilber Ay, “Gönül Gel Seninle Muhabbet Edelim” türküsünü söyleyerek, düzenlenen güzel ses yarışmasında birinci olmayı başarmıştır. İki çocuk dünyaya getirdikten sonra evlendiği kişiden ayrılmıştır. Radyoda tanındıktan sonra ise tam 24 albüm çıkarmıştır. Ay, bir dönem Almanya’da toplam iki kere hapishanede yatmıştır.

Dilber Ay Biyografisi: Dilber Ay Kimdir?..Özel Hayatı ve Ölümü

Buna göre öncelikle Ay’ın memleketi olan Kahramanmaraş Pazarcık’tan göç edip Düzce’ye yerleştiklerini söyleyerek söze başlayabiliriz. Düzce’ye ailecek yerleşen Ay, aile baskısıyla küçükken 13 yaşında kendinden yaşça çok büyük olan bir adamla evlendirilmiştir. Bu evlilikten de iki tane kız çocuğu dünyaya gelmiş ve anne olmuştur.

Ay, ikinci evliliğini ise 1998 senesinde kendinden 15 yaş kadar büyük olan İbrahim Karakaş ile yapmıştır. Hayatını Düzce’de olan ikameti üzerinde geçirmekte olan Türk Halk Müziği sanatçısı Dilber Ay, ayak tırnaklarını keserken iltihap kapmıştır. Bunun ardından Ankara’daki bir hastaneye kaldırılmıştır. Ancak Ankara’da bulunan bu hastanedeyken 29 Nisan 2019 yılında tam 63 yaşındayken hayata veda etmiştir. Ay’ın cenazesi ise 30 Nisan 2019 tarihinde Düzce iline getirilerek oradaki Şehir Mezarlığı’nda toprağa verilmiştir.

Dilber Ay Biyografisi: Dilber Ay Kimdir? Albümleri Ödülleri ve Filmogrofisi Nelerdir?

Dilber Ay, hayatını müziğe veren bir şahsiyet olarak çok fazla sayıda albüm çıkarmış ve belli bir kesime hitap etmeyi başarmış bir sanatçıdır. Bununla beraber sadece müzik yorumculuğu yapmakla kalmayan Ay, aynı zamanda söz yazarı idi. Bu doğrultuda pek çok bilindik, dilimize dolanmış şarkının sözlerini Dilber Ay yazmıştır, denilebilir. Farklı farklı dinleyici kesimine de hitap edebilmeyi başarmış olan Dilber Ay’ın bugüne dek çıkarmış olduğu albümler, oynadığı filmler ve almış olduğu ödül şu şekilde sıralanabilir:

Dilber Ay Biyografisi: Dilber Ay Kimdir? Ödülleri Nelerdir?

Beynelmilel filminden, 14. Altın Koza Film Festivali 2007, Ulusal yarışma “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödülü.

Albümleri:

Dilberay – Barak Muhabbeti 1 Dilberay – Darıldım Sana Dilberay – Yas mı Var da Mahallede Dilberay – Yandım Eyvah Dilberay – Barak Muhabbeti 2 Dilberay – Postacı Emmi Dilberay – 3 – Türkü ola Dilberay – Dilberay Dilberay – Hazal Dilberay – Meyrik Dilberay – Oturak Havaları Dilberay – Hasrete KoştukDilberay – Dağlar Oy 
 1. Dilberay – Ölesen Gelin 
 2. Dilberay – Sürdüler Beni – Sen Taş mısın Demirmi? 
 3. Dilberay – Bırakmadı Sevdan Beni – Yabancı
 4. Dilberay – Bırak Ona Da Dokunma Dilberay – Kisi Bitmez Dağlarımın 
 5. Dilberay – Barak Kızı 
 6. Dilberay – Oturdum Mezar Taşına 
 7. Dilberay – Alıp Başımı
 8. Dilberay – Hacı Ağa Dilberay – Ellerin Olmuş 
 9. Dilberay – Ötme Bülbül 
 10. Dilberay – Be Zalim – İtfaiyeci 
 11. Dilberay – Maraşlı Gelin 

Dilber Ay Biyografisi: Dilber Ay Kimdir? Filmogrofisi Nelerdir?

 1. Beynelmilel (Arzum) –
 2. Hayat Sana Güzel –
 3. Mazlum Kuzey –
 4. Figüran –
 5. Yol Arkadaşım –
 6. Yol Arkadaşım 2 –

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir