Genel

Dilaver Cebeci Kimdir? Dilaver Cebeci’nin Biyografisi

6 Haziran 2020

1943 yılında Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinin Dayısı köyünde doğdu..1970 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat fakültesini bitirerek eğitim yaşamına hızlı bir başarı ivmesi kazandırdı. Çocukluğundan beri ilme bilime ve merakla araştırma yapmaya aç olan bir kültür fikir elçisi olarakçalışmalarına devam etti. Hayatının her dönemi yoğun çalışma hayatı ve bilgi arşiv programcısı olarak geçen yazar daha pek çok başarılı esere ve ödüle imzaattı. Eğitim hayatına son hız devam eden Cebeci başarılı öğrenci ve bilim adamı kimliğineyeni tezçalışmaları ekledi.

 

Bilim Adamlığı Ve Şiir Hayatı /Milli Bilinç Şuuru

Milli bilinç ve kültürel zenginliğimizin bir parçası olan ülkemize Türkiye’m şiiriyle adını geniş kitlelere duyurmayı başardı.2 çocuk başarısı olan Cebeci; 29 Mayıs 2008 tarihinde vefat ederek sayısız eser ile adeta yaşayan bir çınar olarak varlığını sürdürecektir. Dilaver Cebeci ayrıca mili ve tarihi motiflere son derece önem veren lirik şiir modelinin en büyük temsilcisidir. İlk şiiri 1965 yılında Defne dergisinde çıktı.Şiir, hikâye, mensureleri ve mizah yazıları eserleri ve edebi yapıtları Devlet, Töre, Bozkurt, Türk Edebiyatı, Türk Yurdu, Güney Su, Ortadoğu, Her gün, Yeni Düşünce, Ayrıntılı Haber, Türkiye gibi dergi ve gazetelere yayınlandı.

Edebiyatımıza yeni soluk getiren başarılıbir dil ve tarih bilimci olarak milli yazar kimliğine adeta yeni bir kan ve akım ruhu kazandırdı. Edebiyatımıza Seyyah-ıFakir evliya Çelebi mizah tipini kazandır arak ayını zamanda toplumu güldürerek düşünemye sevk etti. Edebiyatımızda uzun hikâyemsi mensure türünü Türk kültürünü anlatarak denedi. Bu denemelerinde milli romantizmini vermeye çalışarak bir akımı yeniden yaratmanın ve yapılandırmanın heyecanını yaşadı. Dilaver Cebeci, şiir ve eserlerinde yoğun bir şekilde aşk, kahramanlık, vatan ve milli direniş temalarını kullandı.

Şiirlerinden Bazıları

  1. Şafağa Çekilenler
  2. Büyü
  3. Hun aşkı
  4. Asra Yemin Olsun ki
  5. Mavi Türkü
  6. Devranname
  7. Sitare

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir