Genel

Devrim Dirlikyapan Kimdir? Devrim Dirlikyapan’ın Biyografisi

5 Haziran 2020

11 Temmuz 1974 yılında Neveşehir’dedoğdu. Ayrıca kültür bilim meşalesi sektörüne atılım yaparak bu alanlarda yoğun birçalışma sürdürdü. Lisansüstü olarak ta bilim merakı ve heyecanına devam eden Dirlikyapan ,’’ İkinci Yeni Dışında Bir Şair: Edip Cansever ‘’başlıklı yüksek lisans tezini özenlehazırladı.

 

Akademik Kariyeri Ve Diğer Yetkin Eserleri/Ödülleri

Tez çalışmalarına bilim adamı kimliğine hızlı bir şekilde devam etti. Aynı zamanda doktora tezi çalışmasına dayanan edebi araştırması ‘’Ölümü Gömdüm Geliyorum: Edip Cansever Şiirinde Varolma Biçimleri ‘’ adıyla tamamlayarak fikri yazılarına yeni bir boyut kazandırdı. Yokluğun Derdi: Nevşehirli Âşık Ahmet’in yaşamı Sanatı, Şiirleri adlı kitapları derin çalışma ve yoğun bilgi birikimi dimağıyla özenle yayına hazırladı. İlk şiir kitabı Epitapho kadar çok sevildi ki çeşitli ödüllere layık görülerek adeta Dirlikyayan’ın başarısı ayakta alkışlandı.

Ödüllerinin yanı sıra çokça başarıya imza atan Dirlikyapan ayrıca,2007-2010 yılları arasında Kıbrıs’ta Lefke Avrupa Üniversitesi’nde öğrettim üyesi olarak çalıştı. Edebi bir vizyoner olarak çalışmalarını sürdüren Dirlikyapan kültür, sanat, dil ve daha pek çok konuda toplumun adeta kültür elçiliğini yaptı. İmdat işaretleri kitabının yanı sıra Cansever, Edip, Şiiri Şiirle Ölçmek, Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı gibi çok sayıda eserle milli dil bilincin gelişmesine büyük katkılar sundu. Devrim Dirlikyapan; hemen her çağın fotoğrafını çekmeyi başarmış bir yazardır. Dirlikyapan ayrıca; son dönem Modern Edebiyatı kültür mozaiğinin en renkli ve parlak yapı taşlarından olmayı uzun yıllar başarmıştır.Devrim Dirlikyapan aydın ve yetkin bir yazar olarak; başarılarına bilim sempozyumu kültür ataşeliği olarak hızla devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir