Genel

Cüneyt Uzunlar Kimdir? Cüneyt Uzunlar’ın Biyografisi

23 Ağustos 2020

Türk pandomim ve tiyatro sanatçısı olan Cüneyt Uzunlar, aynı zamanda Türk edebiyatının genç yazarlarından biridir. 1968 yılında İstanbul’da dünyaya gelen sanatçı, çocukluğundan beri tiyatroya ilgi duyan biriydi. 1982 yılında lise öğrenimi sırasında da tiyatroya bu şekilde başladı. Uzunlar, gecekondu semtlerinde ve şenliklerde çeşitli gösterilerde yer aldı. 1989 yılında, Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuvarından mezun oldu. 1988 ve 1996 tarihleri arasındaysa Antalya, İstanbul ve Paris’ye sokak pandomimi gösterileri düzenleyerek beğenileri topladı. Tiyatro ve sinema alanında çeşitli çalışmalar yapan Uzunlar, aynı zamanda yazın hayatına şiir ve deneme kitapları ile devam ediyor.  Şiirlerini, ilk defa  çeşitli edebiyat dergilerinde yayınlayan Uzunlar, kitaplarını ise 2005 yılında çıkarmaya başladı. Günümüzde de yazmaya devam eden Uzunlar, online platformda bulunan blogu üzerinden; yazılarını ve hikayelerini severleri ile paylaşmaya devam ediyor.

Cüneyt Uzunlar Eserleri

Tiyatro ve çeşitli alanlarda çalışmalar yapan Cüneyt Uzunlar; Dostlar Tiyatrosu, Bilsak Tiyatro Atölyesi gibi Özel tiyatrolarında çalıştı ve aynı zamanda, sinema ve televizyon filmlerinde de yer aldı. Edebiyat ve kültür dergileri olan; Sombahar, Şiir Oku, Üç Nokta, Çevrimdışı gibi yayınlarda; şiir, hikâye, değerlendirme ve deneme yazılarını yayınladı.

Veda Makamı ve C Blok gibi filmlerde de rol aldı. Katiller komitası adında bir kitabı bulunur. Cüneyt Uzunlar’ın eserleri aynı zamanda, radyo oyunları ve hikayelerden de oluşur. Yazdığı radyo oyunları ve hikayeleri; Açık Radyo ve Yapı Radyo’da yayınlandı.

Cüneyt Uzunlar eserleri, genel olarak şöyledir;

•             2005 yılında, “Katiller Komitası” adlı hikâyesi yayınlandı.

•             2007 yılında, “En Ki Dû” adlı epik şiir kitabını,

•             2014 yılında, oyunculuk sanatı üzerine denemelerinden oluşan, Oyunculuk Atlası kitabını yayınladı.

Uzunlar, günümüzde halen; Siyah Mecmua bloğunda yazlarını ve çevrimiçi kitaplarını paylaşmaya devam ediyor.  İlgili blog üzerinden kendisini takip edebilir ve şiir, deneme gibi yazılarını inceleyebilirsiniz. Film, tiyatro çalışmalarını da detaylı bir şekilde inceleyebilir ve değerlendirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir