Genel

Cezmi Ersöz Kimdir Cezmi Ersöz’ün Biyografisi

22 Ağustos 2020

Cezmi Ersöz,  3 Eylül 1959 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Türk edebiyatının genç isimlerinden olan Ersöz,  yazar ve şairdir. Ersöz, yazın hayatına şiir ve aynı zamanda eleştiri yazıları ile başladı. Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun olduktan sonra, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’nde, Siyaset ve Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu.  Böylece eğitim hayatını tamamladı. Çalışma yaşantısını, reklam yazarlığı ve gazetecilik gibi farklı sektörlerde sürdürdü. Cumhuriyet gazetesi, Aydınlık gazetesi ve Özgür gündem gazetesi gibi günlük gazetelerde; yazıları ve röportajlarını yayımladı. Cezmi Ersöz döneminin en başarılı ve en aktif yazarlarından biri olmakla kalmayıp aynı zamanda en özgün ve farklı içerikleri de Edebi eser olarak halka sunmuştur.

Haftalık olarak yayınlanan ‘Deli’ adında bir dergide yazılarını yayınlamaya başladı. Leman dergisi yazarları arasında yer alan Ersöz, çeşitli sorunlar nedeniyle bir süre sonra dergiden ayrılma kararı aldı. Günümüzde, Deve ve Islık gibi dergilerde halen yazıları yayımlanmaya devam ediyor. Ersöz eserlerinde; İnsan-dünya ilişkisini, duygular ve olaylar karşılaştırması yapar ve böylece hayatı sorgular, temalar üzerinde durur. Cezmi Ersöz’ün eserlerine bakıldığında; gündelik zorunluluklardan, en temel ihtiyaçlardan ve insanların vazgeçmekte zorlandığı bi takım tutkularından bahsettiğini anlayabiliriz. Edebi eserlerinde, yoğun bir şekilde melankoli ve karamsarlık fark edilir. Bu karamsarlık Edebi açıdan tüm eserlerine işlemiştir ve okuyucuya düşüncelerini ve hisleriniiyi bir biçimde aktarabilmiştir. İnsan psikolojisini ve içerisinde bulunduğu içsel yapıyı farklı bir üslup ile anlatan bir yazar olarak da nitelendirebiliriz. Bu yapısı Cezmi Ersöz’ü diğer yazarlardan farklı kılmıştır. Bir çok okuyucusu dönemin şartları ve bu yazarın farklılığından çok etkilenmiştir.

Cezmi Ersöz Eserleri

Cezmi Ersöz, deneme ve şiir alanında çeşitli eserlere imzasını atmış bir sanatçıdır diyebiliriz. 1993 yılında yayımlanan, Cezmi Ersöz Şehirden Bir Çocuk Sevdin Yine şiiri oldukça bilinen bir şiiridir. Şiirlerinde derin bir melankoli havasına giren Cezmi Ersöz, bu şekilde hayatı sorgulayan ve melankolik tarzda eserler veren bir şairdir. Cezmi Ersöz Edebiyat tarihine kazandırdığı büyük eserler ile Türk Edebiyatında unutulmaz bir yer edinmiştir. Bu eserlerden bazılarını sizler için bu yazıda derledik. Derlediğimiz eserler şunlardır;

  • Kafka Market
  • Son Yüzler
  • Saçlarının Kardeş Kokusu
  • Şizofren Aşka Mektup
  • Hata Yaptıysam Aramızda kalsın
  • Açıkla bana bu ışığı
  • Kendi kendine konuşmaktır aşk
  • Derinliğine kimse sevgili olmadı
  • Şehirden bir çocuk sevdin yine
  • Yine seninle geldi hayat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir