Genel

Ceyhun Atuf Kansu Kimdir? Ceyhun Atuf Kansu’nun Biyografisi

22 Ağustos 2020

7 Aralık 1919 tarihinde, İstanbul’un Bostancı ilçesinde dünyaya gelen Ceyhun Atuf Kansu, Türk edebiyatının ünlü yazar ve şairlerindendir. Babası, dönemin Erzurum Milletvekili unvanı ile mecliste yer alan, aynı zamanda eğitimci ve iyi bir siyasetçi olan Nafi Atuf Kansu’dur. Kansu’nun annesi ise öğretmen Müfdale Hanım’dır. Daha bebekken annesini kaybeden şair, babası ile birlikte 1921 yılında Ankara’ya taşındı. Genellikle şiir alanında verdiği eserleri ile tanınan bir şair olsa da; hekim kitapları, çocuk kitapları ve çeşitli denemeleri da kaleme aldığı eserleri vardır.

Ceyhun Atuf Kansu Eğitim ve Çalışma Hayatı

Annesinin ölümünün ardından babası ile birlikte Ankara’da yaşamına devam eden Kansu, burada bulunan Ankara Gazi Lisesi’nden mezun oldu. Lise yıllarında ilk şiirini yayımlayarak edebiyata olan ilgisini ortaya çıkarmış oldu. Sonraki yıllarda İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandı ve tıp alanında eğitim görmeye başladı. Üniversite öğrencisi olduğu dönemlerde, Bir Çocuk Bahçesinde ve Bağbozumu adında şiir kitaplarını yayımladı. Kitapların genel teması; yurt sevgisi, doğa ve çocuk üzerineydi.

Üniversite eğitimini tamamlayan Ceyhun Atuf Kansu, ilk iş deneyimi için Ankara’ya döndü. Burada bulunan Ankara Numune Hastanesinde çocuk hastalıkları alanında görev almaya başladı. Bu dönemde, Altındağ mahallesinde bir poliklinik açtı. Çevresindeki insanlara ve küçüklere sağlık anlamında  hizmet vermeye başladı. Meslek hayatını başarılı bir şekilde devam ettirirken, edebiyatı da bırakmadı. Bu dönemde, Çocuklar Gemisi adında kaleme aldığı bir kitap yayımladı. Sonraki yıllarda, kendi kendi isteği ile Turhal’a gitti ve burada 11 yıl boyunca çalıştı. Turhal Şeker Fabrikası’nda doktor olarak çocuklara hizmet etmeyi üstlenmişken, bir yandan da şiir üzerine yazdığı kitaplarını yayınlamayı sürdürdü. Turhal’daki yaşamı sırasında; Yanık Hava, Haziran Defteri ve Yurdumdan gibi çeşitli kitaplarını okuyucusu ile buluşturdu.

195 yılında Ankara Şeker Fabrikasında Genel Müdürlüğünde doktorluğunu yaptı. Bunun yanında Şeker şirketi doktorluğuna da yükseldi. Bu dönemlerde aynı zamanda; Ankara Radyosu’nda; Kurtuluş Savaşı, Mustafa Kemal ve Türk dili konuları üzerine yaptığı konuşmalarıyla halk tarafından tanınan biri haline geldi. Ceyhun Atuf Kansu, Bağımsızlık Gülü adlı kitabıyla, Yeditepe Şiir Armağanı olarak adlandırılan ödülü kazanmıştır. Ayrıca, Sakarya Meydan Savaşı kitabıyla da,Behçet Kemal Çağlar Ödülü’ne layık görüldü.

Takvimler,  10 Mart 1978 tarihini gösterirken Ceyhun Atuf Kansu, o dönemde çalıştığı Ankara Şeker Fabrikasında hayata veda etti. Ardında ise pek çok eserini okuyucularına bıraktı.

Ceyhun Atuf Kansu Eserleri

Ceyhun Atuf Kansu ilk şiirini, 1938 yılında Ankara lisesinde okuduğu dönemlerde, arkadaşlarıyla çıkardığı Filiz adında bir dergide yayınladı. Daha sonraki zamanlarda; Ülkü, Yücel, Millet, İstanbul gibi şiirleri birçok dergide yayınlanarak halka sunulmuştur. Kansu; kendine özgü oturmuş bir şiir yapısı il Türk Edebiyat tarihinde önemli bir yer edinmiştir. Şiirlerinde, toplumsal sorunlara ve çocuklara değindi. Halkın anlayabileceği bir dil’e önem verdi ve bu dile sadelik, anlaşılırlık getirmeye özen gösterdi. Şiirlerinin temalarını ise genellikle; hoşgörü, insanlık sevgisi, ulusal bağımsızlık ve doğa etrafında şekillendirdi. Çocuk dergilerinde yazıları ve yine bir çok dergide yazılarını okuyucular ile paylaştı. 1986 yılında Kansu adına, her yıl verilmek üzere şiir ödülü yarışması düzenlenmeye başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir