Genel

Cevdet Kudret Kimdir?

21 Ağustos 2020

Cevdet Kudret’in Biyografisi

Cevdet Kudret, 7 Şubat 1907 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiş Türk şair ve edebiyat tarihçisidir. Henüz dokuz yaşındayken babasını Musul Savaşı’nda kaybetmiştir. Annesi ile beraber yaşayan Cevdet Kudret onun gayreti ile eğitim hayatını sürdürmüştür. 1933 yılında İstanbul Darülfünunu Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. Cevdet Kudret Solok, aynı zamanda Yedi Meşaleciler olarak bilinen Edebiyat Topluluğunun kurucu üyelerinden birisidir.

Cevdet Kudret, çalışma hayatını farklı sektörlerde sürdürmüştür. Kayseri Lisesi, Ankara Erkek Lisesi gibi çeşitli lise ve dengi okullarda edebiyat öğretmenliği yapmıştır. Ayrıca Ankara Devlet Konservatuarı’nda da diksiyon ve edebiyat dersleri vermiştir. Yayın müdürlüğünde İnönü Ansiklopedisi’nde 1945-1950 yıllarında Edebiyat sekreterliği görevini üstlenmiştir. Ülke yönetiminin değişmesi sonucu bazı sorunlar yaşayan Cevdet Kudret, Bitlis’te bir okula Türkçe Öğretmeni olarak atanmıştır ve bunun üzerinde İstifasını vermiştir. İlerleyen dönemlerde, 1951-54 yılları arasında, İstanbul ve Ankara’da avukatlık yapmıştır. Daha sonra ,1967 ve 1970 yılları arasında, Türk Dil Kurumu’nda redaktör ve Bilgi Yayınevi’nde danışman olarak çalışma hayatına devam etmiştir. 1970-73 yılları arasında ise; Siyasal Bilgiler Fakültesi, Basın Yayın Yüksek Okulu’nda öğretim görevlisi olarak ders vermiştir. Bodrum’da yaşayan yazar, yaşamını İstanbul’da sürdürdüğü 10 Temmuz 1992 günü hayata veda etmiştir.

Cevdet Kudret Edebi Hayatı

Cevdet Kudret eserleri çeşitli alanlardan oluşmuştur. Edebiyat tarihinde önemli yere sahip olan Kudret, 1927 yılında Servet-i Fünun ismi ile bilinen dergide şairlik yapmaya başlamıştır. Şiir, Tiyatro oyunu ve öykü, roman eserleri mevcuttur.1928 yılında Kudret’in çalıştığı dergideki 7 yazar birlikte yazdıkları tüm eserleri; Yedi Meşale adında bir kitapta toplayarak yayınlamışlardır. Grup, bundan sonra ise Yedi Meşaleciler olarak anılmaya başladı ve Meşale dergisini yayınlamaya başlamışlardır. Bu dergi yaklaşık sekiz sayı yayımlanmıştır. Yeni alfabeye geçiş sebebi ile dergileri kapatılarak son bulmuştur.

Cevdet Kudret’in Eserleri

Cevdet Kudret, bazı dergilerde yayınlanan şiirlerini Birinci Perde adını koyduğu kitabında 1929 yılında tekrar bir araya toplamıştır. Daha sonraki şiirlerini ise İkinci Perde 1936-1937 yıllarında, Üçüncü Perde-1937adları altında derlemiştir.Ama hiçbirini kitap halinde bastırmamıştır. Bu zaman zarfında, oyun yazmaya da yönelmiştir.Darülbedayi’de “Rüya İçinde Rüya-1930,Tersine Akan Nehir-1929, Kurtlar-1933” gibi oyunları sahnelenmiştir.

Cevdet Kudret, Sınıf Arkadaşları (1943), Havada Bulut Yok (1958),Karınca’yı Tanırsınız (1976), romanları Türk halkının 30 yıllık toplumsal kesitini tema olarak yansıtmıştır.1974 yılında yazdığı “Sokak” adlı kitabında ise, 1940’lı yıllarda yazılan öykülerini toplamıştır.Edebiyat tarihindeki önemli kişiler ve o kişilerin eserleri üzerine 1950 yılında tanıtım yazıları hazırlamıştır. Örnekli Türk Edebiyatı eseri ise ölümü sebebi ile bitmeden son bulmuştur. 1991 yılında, Sedat Simavi Vakfı Edebiyat Ödülü gibi çeşitli ödülleri de mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir