Genel

Cevat Çapan Kimdir? Cevat Çapan’ın Biyografisi

21 Ağustos 2020

İngiliz Edebiyatı dendiğinde akla ilk gelen şairlerden olan Cevat Çapan, aynı zamanda ünlü bir yazar ve başarılı bir çevirmendir. İngiliz Edebiyatı profesörü olarak da biline Çapan akademisyenlik hizmeti verdiği üniversitelerde hala mesleğini icra etmekte. 1933 yılında Kocaeli’nin Darıca ilçesinde doğan Çapan, BBC gibi önemli bir haber kanalında da çalışmıştır.

Cevat Çapan Robert Koleji’nden mezun olduktan sonra Cambridge Üniversitesini kazanmış ve bu başarısı sayesinde eğitim hayatında hızlı bir çıkış yakalamıştır. Bu okulda İngiliz edebiyatından mezun olan Çapan, 1960 yılında, İstanbul Üniversitesi’nde asistanlık görevine getirildi. Daha sonra bu görevleri doçentlik ve profesörlük izledi.

Cevat Çapan’ın Mesleki Hayatı

Cevat Çapan ünlü bir Türk şair ve yazarıdır. Ayrıca İngiliz edebiyatı alanında ihtisas yapan yazar, mütercüm olarak hala çalışmaktadır. İlk iş deneyimi, Cambridge Üniversitesinde eğitim alırken, BBC’deki kısa çalışma hayatı olmuştur. Daha sonra asistanlık, doçentlik ve profesörlük unvanları almış ve İstanbul Üniversitesinde eğitim kadrosunda bulunmuştur.

1980 yılında, Mimar Sinan Üniversitesinin tiyatro bölümünde yer alan Çapan, burada 1 yıl kaldıktan sonra 1981 yılında, New York’a giderek, İngiliz Edebiyatı alanında mesleğine devam etmiştir. Çeşitli üniversitelerde eğitmenlik yapan Çapan, daha sonra yeniden yurda döndü ve çeşitli üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Bunlardan biri de Anadolu Üniversitesi’dir. Aynı zamanda Çapan, bu üniversitede tiyatro bölümünün açılmasına da ön ayak olmuştur.

Cevat Çapan’ın Eserleri Nelerdir?

Cevat Çapan, şiirden denemeye, incelemeden çeviri ve antolojiye onlarca eserin, sayısız ödülün sahibi olan ünlü bir yazardır. Aynı zamanda Çapan, çeşitli dizi ve filmlerde de rol almıştır. Süper Baba, Gölge Oyunu, Eşkıya, Mimar Sinan Belgeseli bunlardan yalnızca birkaçıdır. Bunların dışında Cevat Çapan’ın en önemli eserleri ise şöyledir;

  • Sevda Yaratan (şiir)
  • Ara Sıcak (şiir)
  • Su sesi (şiir)
  • Değişen tiyatro (inceleme)
  • Dünya yazınında seçilmiş aşk şiirleri (antoloji)
  • Şiir atlası – I – II – III (antoloji)
  • Hiroşima Sevgilim (çeviri)
  • Kırmızı güller (çeviri)

Cevat Çapan aynı zamanda Behçet Necatigil Şiir Ödülüne ve Afife Jale Tiyatro ödülüne de layık görülmüş önemli bir sanatçıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir