Genel

Cemal Yeşil Kimdir? Cemal Yeşil’in Biyografisi

20 Ağustos 2020

Cemal Yeşil 1900 yılında Diyarbakır’da dünyaya gelen Yeşil’in tam adı Cemal Ethem Yeşil’dir. Babası I. Dünya Savaşı’nda şehit olan Doktor Binbaşı Ethem Hakkı Bey’dir. Ortaöğretim hayatını İstanbul Lisesi’nde tamamlarken askere alınır. Askerliği Yedek Subay olarak yapar ve askerliği sırasında sınava girerek Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni kazanır. Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni 1921 yılında başarıyla bitirir. Daha sonra Milli Mücadele’ye destek vermek için arkadaşlarıyla birlikte Ankara’ya gider. Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti’nde ve Maliye Vekaleti Muhasebat Umum Müdürlüğü’nde 26 Temmuz 1920’de çalışarak devlete hizmetlerine devam eder.

Bu sırada kendini geliştirmeye devam ederek 1923 yılının Nisan ayında Mali Müfettiş sınavına girerek başarılı olur ve daha sonra ise Mali Müfettiş Yardımcılığına atanır. Yurtiçindeki görevlerinin yanı sıra yurtdışında da çalışarak kendini geliştirmeye devam eden Cemal Yeşil,  Fransa Maliye Bakanlığında müfettişlik stajı yapmak üzere Paris’e gider. Burada Fransızcasını geliştirerek kendine prestij katmaya devam eder.1925 yılında 4. Sınıf Müfettişliğe ehliyet sınavını vererek yükselir. 1936 senesinde ise Maliye Bakanlığı ve Maliye Kontrol Genel Müdürlüğüne atanır, kariyeri daima yükselişlerle doludur. 1938 yılında ise Maliye Bakanlığı Müsteşarlığına ve 1947 yılında Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliğine kadar yükselir ve en son 1962’de Varşova Büyük Elçiliğine atanır.

1965 senesinin Temmuz ayında bu görevinden emekliye ayrılır. Yeşil,1956 yılında dünya evine girer ve bu evlilikten bir erkek ve bir kız, iki çocuğu olur. İş hayatındaki başarılı kariyerinin yanı sıra fotoğrafçılık ve sinemayla da uğraşmışır. Sinema ve fotoğrafçılık dışında edebiyat üzerine de kendini geliştirmekten geri durmamış ve çeşitli dergilerde şiirlerini yayımlatır. Şiirleri Varlık ve Hisar gibi dönemin iyi dergilerinde yayımlanır. Cemal Yeşil, Rubai şairi olarak anılır. Şair Mülkiye Marşı’nın bestesini yapar. Fahri Maliye Müfettişi lakabıyla bilinen şair Fransızca ve İngilizce dillerini çok iyi bilir. Yoğun çalışma hayatıyla devlete birçok katkısı bulunur. Bunun yanı sıra da edebi hayatta da çeşitli üretimler yaparak hizmet verir. 27 Kasım 1977 tarihinde hayatını kaybeder.

Cemal Yeşil’in Eserleri Nelerdir?

Şiir / Rubaileri

  • Gecelerim
  • Ses Şairine
  • Yan Yolun Ötesinden
  • Var Yok
  • Gün Dökümü
  • Hâlâ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir