Genel

Cemal Süreya Kimdir? Cemal Süreya’nın Biyografisi

20 Ağustos 2020

Cemal Süreya, 1931 yılında Erzincan’da doğan Türk yazar ve şairdir. Asıl adı Cemalettin Seber olan şair altı yaşında ailesiyle birlikte Erzincan’ı terk ederek Bilecik’e göç eder. Bu göçün sebebi o dönemde meydana gelen Dersim İsyanı’dır. İlköğrenimine Bilecik’te başlayıp İstanbul’da devam eden Cemal Süreya lise öğrenimini Haydarpaşa Lisesi’nde yaparak buradan mezun olur. Liseyi bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde lisans eğitimini gerçekleştirir. Üniversiteyi başarılı bir şekilde bitirmesinin ardından Kültür Bakanlığı, Orta Doğu İktisat Bankası, Maliye Bakanlığı ve Türk Dil Kurumu gibi birçok resmi kurumda memurluk görevi yapar.

Edebiyata başlamasının sebebi olarak annesinin erken yaşta ölümünü sebep gösterir. Çocukluğundan okumaya tutkuyla bağlı olan Süreya, kitap bulamadığı dönemde sokaktaki okunabilecek her şeyi okuyarak bu açlığını giderdiğini belirtir. Öte yandan onu yazarlığa iten en önemli sebeplerden birisi ise Dostoyevski ile tanışması olmuştur. Şiir ve yazıları birçok farklı gazete ve dergide yayınlanmıştır.

Cemal Süreya, genel olarak eserlerinde sıklıkla sosyal eleştiriler, tanrı düşüncesi, kadınlar, yalnızlık, manzum politika, portreler ve aşk gibi imgeleri işler.

Yazar kimliğinin yanı sıra çevirmen kimliğiyle de tanınan Cemal Süreya, Fransızcadan sayısı kırka yakın kitap çevirisi yapar. Dünya görüşü olarak sosyalist bir düşünceyi benimseyen Süreya, çıkarmış olduğu Papirüs Dergisi’ni sadece edebi amaçlarla değil dünya görüşünü ve aydın düşüncelerini ortaya koymak için bir araç haline getirir.

Dergi ve gazeteler onun kariyerinde büyük bir yer tutar ve 13 Gün Mektupları hariç kariyerinde hiçbir yazı veya şiiri dergi ve gazete yayına çıkmadan kitap haline getirilmez. Türk Edebiyatı için en önemli mihenk taşlarından biri olan İkinci Yeni şiir oluşumunun öncülerinden birisi olur. Hayatı boyunca dört kez evlilik geçiren Süreya, kendi “Üvercinka” adını verdiği kişi olan Tomris Uyar da dahil olmak üzere pek çok ilişki yaşar ve yaşadığı dönem içerisinde yazarlığı dışında aşk hayatı ile de gündeme gelir.Süreya edebi hayatı boyunca birçok farklı takma isim kullanır. Çocukken kendisine vermiş olduğu Cemal Süreyya ismini kullandığı sırada girdiği bir bahis sonucunda ismindeki “y” harfinin birini kaybeder. 9 Ocak 1990 senesinde şeker komasına girerek hayata gözlerini yumar.

Cemal Süreya’nın Eserleri Nelerdir?

Şiir:

 1. Üvercinka
 2. Güz Bitiği
 3. Sevda Sözleri
 4. Beni Öp Sonra Doğur Beni

Denemeleri:

 1. 99 Yüz
 2. Papirüs’ten Baş Yazılar
 3. Günübirlik
 4. Uzat Saçlarını Frigya
 5. Şapkam Dolu Çiçekle
 6. Folklor Şiire Düşman
 7. Aydınlık Yazıları
 8. Toplu Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir