Genel

Cemal Safi Kimdir? Cemal Safi’nin Biyografisi

19 Ağustos 2020

Cemal Safi 15 Ekim 1938 tarihinde dünyaya gelir. İlköğrenimini Sakarya İlkokulu’nda tamamlar ve ardından Samsun Sanat Okulu Torna Tesviye Bölümü’ne geçerek buradan başarıyla mezun olur. Ailesiyle birlikte 1959 yılında Ankara’ya taşınır. Babasının sahibi olduğu Büyük Otel isimli otelde 1971 yılına kadar çalışır. Şiirle oldukça geç yaşta tanışan Safi, ilk şiirlerini otuz sekiz yaşından sonra yazmaya başlar. Yazdığı şiirler dönemin büyük sanatçısı Orhan Gencebay tarafından dikkat çekmesiyle birlikte bir şiiri bestelenir ve şarkı haline getirilir.

Sonraki yıllarda Zekai Tunca ve Selçuk Tekay’ın bestelediği şarkılar birincilik ödülleri kazananır. 1990 senesinde kendisinin Bu Gece Kalıyorum adında bir şiir kasedi piyasaya çıkar. Vurgun adlı kitabında 1993 senesine kadar yazdığı şiirleri toplanır ve ardından 2000 senesinde Sende Kalmış, 2002’de Kıyamete Kırk Kala ve 2008 yılında ise Ya Evde Yoksan şiir kitapları piyasaya çıkar. Şairin bugüne kadar başta Orhan Gencebay olmak üzere birçok ünlü sanatçı tarafından yüz elliye yakın şiiri şarkı haline getirilir. 2003 yılında düzenlenen Dil Bayramı’nda Türk Dil Kurumu tarafından Türkçeyi En Etkili ve Güzel Kullanan Şair Ödülü’ne layık görülür.

Cemal Safi 2004 senesinde Mihai Eminescu onuruna organize edilen Eminescu Madalyasına layık görülür. Şiirlerinin ulaştığı başarı sonucunda İtalyanca, Rumence ve Arnavutça dillerine çevirilir. Şükran Safi ile evliliğinden iki erkek çocuğu dünyaya gelir. Çocuklarına sevdiği iki yazar olan Mehmet Akif Ersoy ve Peyami Safa’nın isimlerini verir. Cemal Safi hayatı boyunca yaz aylarını Balıkesir Akçay’da geçirir. 1992 yılından bu güne kadar her yılın Ağustos ayının son üç gününde Akçay şairler festivali düzenlenir. 17 Nisan 2018 tarihinde uzun süre tedavi gördüğü beyin damar hastalığına bağlı solunum yetmezliği rahatsızlığı sonucu vefat eder.

Cemal Safi’nin Eserleri Nelerdir?

Şiirleri:

 1. Telefonda Sen
 2. Ya Evde Yoksan
 3. Git
 4. Eskici
 5. Bırak Beni Gideyim
 6. Vurgun
 7. Tek Hece
 8. Sende Kalmış
 9. Kılavuzum Karga Çıktı Neyleyim
 10. Mecbur Muyum Ben
 11. Senden Sadece Beni Sevmeni İstiyorum
 12. İç Benim İçin
 13. İmkansız
 14. Ayşen
 15. Yeter Artık Daha Fazla Üzemezsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir